روش تجارت با چینی ها

تجارت با چینی ها

روش های تجارت با چینی ها

در تمام کارهای تجاری، آداب و رسوم نکته مهمی در جذب مشتری با شرکت جدید محسوب می شود. این نکته در مورد چین هم صدق می کند، البته با کمی تفاوت. در این بخش روش مناسبی ارائه می شود تا هنگام ملاقات های خود رفتاری مؤدبانه داشته باشید، همچنین نحوه مدیریت مهمانی طولانی مدت چینی ها توضیح داده شده و اطلاعات مفیدی در خصوص نحوه رفتار در چین ارائه می شود.

روش تجارت با چینی ها

توجه به روش های تجارت با چینی ها

برخی از افراد معتقدند که داشتن رفتار و روش خوب باعث تجارت خوب می شود و این امر در چین صدق می کند. معمولا افکار و رفتار مثبت و خوب به روابط خوب منجر می شود و روابط خوب نیز موجب ایجاد فرصت های تجاری خوب می گردد

برای کسی که اولین بار به چین سفر کرده است، آگاهی از نحوه رفتار حائز اهمیت است پس از کسب اطلاعات، متوجه خواهید شد که داشتن رفتار خوب و مؤدبانه تنها راه تجارت کردن در چین محسوب میشود..

اگرچه مردم چین مردمان خوددار و توداری هستند، ولی معمولا خوش برخورد و خونگرم هستند. یادگیری روابط خوب زمان می برد. کافیست خودتان باشید، صادق دوستدار تجارت و مؤدب، از پیشکسوتان چینی پیروی کنید هیچ گاه خود را معرفی نکنید کارت ویزیت خود را ارائه داده و منتظر نتیجه باشید.

توجه: شاید در آخر جلسه یا ضیافت هدیه ای بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش نشانه های سپاسگزاری هدیه دادن به روش مناسب در انتهای همین بخش مراجعه کنید.

پوشیدن لباس رسمی: رمز موفقیت

بازرگانان تجاری تمایل به پوشیدن لباس های رسمی دارند. در اینجا درباره پوشش زنان مردان مطالبی ارائه شده است :

 • مردان در چین، کت و شلوار تیره برای مردان مرسوم است. همیشه باید در جلسات تجاری و ضيافت ها یک دست کت و شلوار یا کراوات بپوشید مگر این که بخواهید از جایی همانند کارخانه دیدن کنید. کراوات نباید خیلی بلند باشد.
 • زنان: بازرگانان زن در چین خیلی محجوبانه لباس می پوشند، پیدا بودن يقه، استفاده ازجواهر آلات پر زرق و برق با بلوزهای تنگ جایز نیست. این گروه به جای گرایش به سمت آخرین و جدیدترین مد، بیشتر از طرح های قدیمی استفاده می کنند.

اگر مدیران با تجربه ای هستید و مدیریت مؤسسه بازرگانی خود را بر عهده دارید، باید رسمی تر بیوشیند نکته مهم این است که هدف خود را مشخص کنید، مسلما هدف شما کار است نه دیدن شدن. بازدید از کارخانه در چین کاری است که بسیاری از خارجی ها انجام میدهند بنابراین،  اگر زمان اجازه می دهد، به فکر تعویض لباس های خود باشید. بسیاری از اوقات، فرصت کافی برای تعویض لباس کار خود ندارید ولی اگر این کار را انجام دهید، زنان دیگر کفش های گشاد راحتی نمی پوشند و مردان هم به جای شلوار های غیر رسمی، لباس های مناسب می پوشند.

البته مردان، فقط ممکن است در مقایسه با کت شلوار های تیره سنتی، کت شلوارهایی با رنگ روشن استفاده کنند. زنان هم ممکن است رنگهای روشن تر و طرح های شادتری را انتخاب کنند.

چینی ها به استفاده از ساعت های خوب و گران قیمت عادت دارند و در این مورد هزینه گرافی را می پردازند زیرا آنها بسیار وقت شناس هستند و به زمان علاقه دارند. پس اگر شما هم دارید حتما از آن استفاده کنید.

و حجب و حیا مانع از این نمی شود که لباس خوب نپوشید. لباسی از بهترین تولید کننده های لباس را انتخاب کرده و آن را بپوشید، در واقع می خواهید به چینی ها نشان دهید که شما یک بازرگان موفق هستید. چینی ها هم دوست دارند اطمینان حاصل کنند که شما آدم موفقی هستید.

 

نحوه خوشامدگویی و قرار ملاقات چینی ها

قرار ملاقات چینی ها رسمی تر از آن چیزی است که تصور می شود زیرا در این گونه قرار ملاقات ها، دو نفر رو در روی یکدیگر قرار می گیرند . همچنین، برای ملاقات با دیگران باید به اندازه کافی وقت بگذارید، معمولا چینی ها با دست دادن  به خارجی ها از آنها استقبال و بدین گونه ادای احترام می کند و هیچ گاه برای خوش آمدگویی.سر تکان نمی دهند.

چینی ها برای طرف مقابل خود ارزش زیادی قائل هستند و مایلند بدانند مدیران شرکت چه  کسانی هستند. معرفی دو مدیر ارشد به یکدیگر در وهله اول مرسوم و رایج است. قبل از اینکه افراد جای خود بنشینند، مدیران خودشان را معرفی می کنند (مگر این که طرف چینی شما را بشناسد و شما بخواهید شخصا خود را به مدیر بالا دست وی معرفی کنید). سپس دیگران معمولا به ترتیب درجه ای که در شرکت دارند، معرفی می شوند. گاهی معرفی ها در ابتدای جلسه تکرار می شود به گونهای که مدیران هر دو طرف اعضای گروه خود را یک به یک معرفی می کنند.

معرفی باید به طور صحیح صورت گیرد. رعایت ادب و احترام در چین حرف اول را می زند خصوصا در ضیافت ها (برای کسب اطلاعات بیشتر، به بخش لذت بردن از یک ضیافت چینی مراجعه کنید.)

هنگام معرفی فردی، به نام خانوادگی آن شخص اشاره کنید، نه به نام کوچک وی اسم اکوچکی که در کارت ویزیت فرد چینی می بینید، نام خانوادگی است (در مورد کسب اطلاعات بیشتر درباره کارت های ویزیت، به بخش بعدی مراجعه کنید)، معرفی کردن افراد با لفظ آقا، خانم و یا دوشیزه خارج از حیطه کسب و کار است با قرار دادن نام فامیلی در جلوی اسم کوچک، چینی ها به بزرگترهای خود عزت و احترام  میگذارید از این رو، Ms . Li Shu Min می شود: Ms.Li و Mr.Xu Bao Jun میشود Mr.Xu  (شو تلفظ میشود) به ا حتمال زیاد آن ها شما را با نام خانوادگی صدا می کنند. بهترین راه برای معرفی یک زن، صدا کردن او با لفظ  خانم است بنابراین، انتظار می رود که چینی ها شما را هم بدین صورت صدا کنند.

میتوانید افراذ را  عناوین مربوطه صدا کنید البته قبل از نام خانوادگی، به عنوان مثال:

General Manager Han, Chairman Wang

روش تجارت با چینی ها

ارائه کارت ویزیت

مبادله کارت های ویزیت نیز در چین جزو تشریفات رسمی محسوب می شود می توانید در جهت هدف خود درست قدم بردارید و جلو بروید.

قبل از رفتن به چین، کارت های ویزیت خود را به زبان ماندارین، یعنی زبان چینی رسمی تهیه  کنید. و حداقل آنها باید شامل  موارد زیر باشند:

 • نام
 • عنوان
 • شرکت
 • آدرس پست الکترونیکی

ممکن است بخواهید شماره تلفن همراه خود را در کارت قید کنید ارائه شماره تلفن همراه  مفید است زیرا چنیها می توانند در زمان های مختلف به شما دسترسی پیدا کنند (نگران نباشید آنها هرگز ۳ بعد از ظهر با شما تماس نمی گیرند).چنانچه یک شماره تلفن ثابت داشته باشید در سفرهای بعدی می توانند شما را پیدا کنند

یک طرف كارت باید به زبان انگلیسی و طرف دیگر باید به زبان چینی باشد. اگر در پایتخت هستید از حروف چینی ساده برای کارت های ویزبت خود استفاده کنید، نه حروف قدیمی تایوانی و هنک کنگی . کارت های ویزیت زیادی همراه خود داشته باشید زیرا به آنها احتیاج پیدا می کنید.

اگر رابط چینی شما بتواند کارت ویزیتتان را ترجمه کند، برای معرفی شما بهتر است. در غیر این صورت، باید یک شرکت خدماتی ترجمه معروف را پیدا کنید .

پس از ترجمه نام یا نام شرکت خود، بیشتر به شما اعتماد می کنند. معمولا مترجم ها اسامی افراد و گاهی اوقات، اسامی شرکت ها را با استفاده از واژه های چینی که تلفظ های مشابهی دارند، ترجمه می کنند. به هر حال، اسامی چینی که به کار می برید نباید فقط تلفظ های مشابه داشته باشند بلکه باید دارای معانی مثبت باشند. چینی ها از اسامی که به خوبی انتخاب شده اند و یا به خوبی تلفظ می شوند تمجید می کنند. اگر نظر کارشناسی در مورد اسامی چینی زیاد باشد، به ندرت می توانید در مورد بهترین نام به توافق برسید، معمولا می توانید اسامی بد را حذف کنید.

به طور معمول کارت های ویزیت را قبل از نشستن و شروع ضیافت مبادله کنید این که چه کسی ابتدا شروع کند اهمیتی ندارد.

وقتی یک کارت ویزیت ارائه می دهید، با هر دو دسته کارت را به فردی بدهید که به شما معرفی می شود. کارت را از طرف چینی اش بدهید. هنگامی که چینی ها کارت ویزیتی را به شما می دهند، مطمئن باشید که این کار را با هر دو دست انجام می دهند شما نیز آن را با هر دو دست نگه دارید و آن را با دقت بخواهید

با کارت ویزیت افراد با احترام رفتار کنید. پس از گرفتن کارت ویزیت، آن را داخلل جیبتان نگذارید، خیلی مؤدبانه، آن را روی میز بگذارید. این عمل به شما کمک می کند تا افراد را به خاطر بیاورید، هرگز روی کارت ویزیتی که از یک فرد چینی گرفته اید چیزی ننویسید.

روش تجارت با چینی ها

برای مطالعه روش مذاکره با چینی ها روی لینک آبی کلیک کنید.

رفتار مؤدبانه در تجارت با چینیها

همان طور که میدانید شما در چین مهمان هستید. به عبارت دیگر، باید ادای احترام بکنید و دست از پا خطا نکنید. غرور بیجا، اعتماد زیاد و عدم تواضع در چین معنی ندارد.

در چین، هر کار کوچکی که به درستی انجام شود به شما کمک می کند  تا کارهای بعدی مراتب بزرگتر نیز به خوبی صورت بگیرد. در این جا به نکاتی اشاره شده است که بهتر است بدانید:

 • گفتگو راجع به موضوعات مورد بحث: از به میان آوردن موضوعات سیاسی و مذهبی خودداری کنید از هر گونه مرجع مربوط به تایوان، دالی لاما یا فالون گنگ اجتناب کنید ممکن  است مهمان چینی شما گفتگو را با موضوعات سیاسی یا مذهبی شروع کند  و بسیار مایل باشد  که نظر شما را به عنوان یک خارجی بداند تا شاید با شنیدن نظر و دیدگاه شما به عنوان یک بیگانه احساس راحتی بیشتری نسبت به شما پیدا کند. در چنین مواقعی، خیلی با دقت رفتار کنید. تا زمانی که از نظر مهمان خود مطمئن نشده اید، چیزی نگویید آن گاه بهتر است بحث را با تعریف و تمجید از دولت ادامه دهید و این طور مطرح کنید که دولت می تواند کارها را بهتر از این هم انجام دهد (یعنی، کاملا با عملکرد دولت موافق هستید)
 • تأخیر داشتن: چینی ها خیلی وقت شناس هستند. فرض کنید برای ضیافت یا جلسه تجاریدعوت می شوید. اگر دیر کردید، با تلفن همراه می توانید با میزبان چینی خود تماس بگیرید.
 • خودخواه و متکبر بودن: چینی ها افراد متواضع و فروتنی هستند بنابراین، خودخواهانه و متکبرانه عمل کردن معنی ندارد. در نتیجه قبل از ورود به چین، این مسائل را مدنظر بگیرید.
 • ملاقات های خیلی خصوصی: چینی ها خیلی خود را درگیر ملاقات با بازدیدکنندگان خارجی نمی کنند و از تماس های فیزیکی از قبیل دست دادن و ابراز احساسات خودداری می کنند. تنها راه مناسب برای برقراری ارتباط با بازرگانان زن چینی، دست دادن است.
 • ایما و اشاره با حرکات صورت: هرگز با صورت خود حرکات نامتعارف درنیاورید و بیش از حداز دستهای خود استفاده نکنید خصوصا در هنگام صحبت کردن با چینیها. معمولا چینیها در جلسات تجاری خیلی خوددار هستند. البته شما مجبور نیستید که کاملا با طرز رفتار آنها کنار بیایید، ولی هرگز در کارهای خود افراط نکنید.
 • بی ادبانه رفتار کردن با بزرگسالان: افراد مسن در چین حرمت زیادی دارند. با احترام با آنها رفتار کنید در این صورت، میزبان چینی شما نیز با شما با احترام  بیشتری رفتار خواهد.
 • بد دهانی کردن یا عصبانی شدن :در هنگام عصبانیت در نزد چینی ها از واژه‌های بد یا دشنام و افترا استفاده نکنید. عصبانی نشوید مگر اینکه تاکتیک کاری باشد چون این کار مطلقا ممنوع است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات،

لذت بردن از یک ضیافت چینی

چینی ها یک سنت قدیمی دارند و آن هم برقراری ضیافت های مفصل است. معمولا ضيافتها به مناسبت تعطیلات، ازدواج، مناسبات خاص و روابط کاری برگزار می شوند. این بهترین راه برای آشنا شدن با دوستان چینی در یک مکان ارام و خصوصی است.

معمولا ابتدا چینی ها این گونه محافل را برای ملاقات و آشنایی با خارجیها برگزار می کنند، البته اگر زمان سفر به شما اجازه داد شما هم می توانید در مقابل تلافی کنید..

چه انتظاراتی دارید

برگزاری مهمانی و آشنا شدن با نحوه عملکرد و تأثیر این گونه ضيافت ها به شما کمک می کند تا با رسم و رسوم چینی ها آشنا شوید. نکته دیگر این است که با شرکت در این گونه مهمانی ها برای ایفای نقش به عنوان میزبان در مهمانی خود آماده تر می شوید.

ورود به رستوران

ضیافت های چینی معمولا در اتاق های خصوصی رستوران های معتبر که دارای غذا، محیط و سرویس خوب هستند برگزار می شوند. غالبا میزبان یکی از بهترین رستوران ها را انتخاب می کنند، جایی که مدیر و کارکنانش را بشناسند.

هرچند ضیافت های چینی ها برای صرف نهار تشکیل می شود ولی گاهی در هنگام عصر و غروب مدت دو یا چند ساعت هم برگزار می شوند چینی ها غذا را زودتر از غربی ها سرو می کنند پس انتظار داشتهباشید که یک ضیافت شبانه در ساعت ۶ بعد از ظهر شروع شده و حدود ۸ شب خاتمه می یابد و رسیدن تمام مهمان ها به طور همزمان و در یک ساعت خاص در رستوران بسیار  پسندیده است. وقت شناس باشید و به موقع در مهمانی حاضر شوید، حضور در رستوران قبل از ورود میزبان جایز نیست، پس از رسیدن مهمانها به رستوران، رهبر گروه ابتدا وارد شود و سپس سایر مهمان ها به ترتیب درجه وارد می شوند. میزبان به اعضای گروه خوشامد می گوید، آن گاه در طول مدت مهمانی، با احترام با مهمان ها برخورد می شود.

چیدن صندلی ها

در مهمانی و ضیافت چینی ها، چیدن صندلی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ابتدا بایستید و اجازه دهید میزبان صندلی شما را نشان دهد.

البتدا میزبان مدیر ارشد گروه را راهنمایی می کند تا در سر جای خود دور میز بنشیند. مهمان افتخاری در سمت راست میزبان می نشیند. اعضای دیگر شرکت میزبان باقی مهمان ها را راهنمایی می کنند تا سر جای خود بنشینند.

معمولا میزبان روبروی در اتاق و مابقی مهمان ها به ترتیب درجه خود در صندلی ها می نشینند به طوری که مهمانی که دارای پایین ترین درجه است پشت به محافل یک یا دو مترجم نیز در صندلی های مخصوص خود می نشینند.

در اولین مهمانی خود به عنوان میزبان مرسوم است که قبل از برگزاری مهمانی لیست اسامی و درجه مهمان ها به شما ارائه شود، این امر به میزبان کمک می کند تا صندلی ها را متناسب با درجه مهمان ها مرتب کند. تشریفات برای چینی ها بسیار اهمیت دارد بنابراین این کار کمک شایانی به میزبان می کند.

آشنایی با میز غذاخوری

معمولا میزهای غذاخوری در مهمانی ها بزرگ و گرد هستند و حدود ۱۲ نفر دور آن می نشینند. در مهمانی های بزرگ که به مناسبات خاصی از قبیل افتتاح شرکت برگزار می شود، ممکن است ۱۰۰ صندلی و یا بیشتر چیده شود. گاهی، یک سینی گردان در وسط میز غذاخوری گذاشته می شود.

گاهی حوله های سرد یا گرم برای شما می آورند تا قبل و بعد از غذا دستهای خود را پاک کنید. حوله را پس از استعمال روی لبه صندلی قرار دهید. از این که چینی ها از این حوله ها برای پاک کردن صورت خود استفاده می کنند، تعجب نکنید. استفاده از حوله برای دستان مرسوم است، ولی توصیه نمی کنیم که صورت خود را هم با آن پاک کنید. این حوله ها آن طور هم که فکر می کنید بهداشتی نیستند.

چوب غذاخوری را در سمت راست صندلی قرار دهید. بعد از استفاده از چوب های غذاخوری آنها را در جای خود در سمت راست صندلی قرار دهید. یک بشقاب و یک کاسه، یک ظرف کوچه برای سس ها و یک قاشق چینی برای سوپ در اختیار شما قرار دارد.

سرو کردن غذا

پس از نوشیدن چای چینی و کمی گفتگو و خوردن تنقلات نظیر بادام زمینی و نوبت صرف غذاست. ضیافت شام رسمأ زمانی شروع می شود که میزبان از مهمان افتخاری سمت راست  خود پذیرایی می کند. در این زمان، میزبان به افتخار مهمانان شروع به نوشیدن می کند و به آنها خوش ‌آمد می گوید. منتظر بمانید تا زمانی که میزبان شروع به خوردن غذا کند.

پس از این که میزبان شروع به خوردن غذا کرد. اعضای دیگر گروه چینی پذیرایی از مهمان های دیگر را آغاز می کنند. غذا در ضیافت های چینی ها به سبک خانگی سرو می شود. هیچ غذایی به صورت پرسی ارائه نمی شود به جز سوپ و دسر، پیش خدمتها غذاها را روی میز قرار می دهند به طوری که یک یا چند ردیف بشقاب روی میز دیده می شود. آنها مرتبا ظروف کثیف را با ظروف تمیز عوض می کنند.

 

تعریف و تمجید در تجارت با چینی ها

چینی ها به تواضع و فروتنی شهرت دارند. در فرهنگ آنها، حجب و حیا و تواضع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در نتیجه، غالبا چینی ها از تعریف و تمجید کردن شما استقبال نمی کنند بنابراین اگر از میزبان چینی خود تعریف و تمجید کردید و او مؤدبانه آن را رد کرد، تعجب نکنید. در مقابل شما هم باید متواضع و فروتن باشید.

در هنگام سرو غذا چنان چه کاسه یا بشقاب شما کثیف شود، می توانید آن را با یک ظرف تمیز تعویض کنید. معمولا، پیشخدمتان ظروف غذای شما را در صورت لزوم تعویض می کنند.

نگران صدا کردن پیشخدمت نباشید، کافیست دست خود را پشت صندلی مهمان خود دراز کنید و با حرکت کف دست و ایما و اشاره او را متوجه سازید (از یک دوست چینی خود بخواهید این کار را به شما نشان دهد).

پس از مدتی، مهمان ها برای صرف غذا به یکدیگر کمک می کنند. انتظار داشته باشید که میزبان های چینی ادامه غذا را سرو کنند. همچنین می توانید مؤدبانه از آنها بخواهید که از شما پذیرایی نکنند ولی غالبا چنین کاری را نباید بکنید از خوردن غذا مستقیما از ظرف اصلی کار بی ادبانهای محسوب می شود. باید غذای مورد نظر را قبل از خوردن از بشقاب اصلی سرو غذا به بشقاب خود انتقال دهید.

روش تجارت با چینی ها

پذیرایی از خود

یک ضیافت در چین به بهترین نحو برگزار می شود و این موضوع در فرهنگ چین یک استثنا است نه قانون به اندازه کافی غذا و نوشیدنی در اختیار شما هست. میزبان برای این که شرمنده مهمان نشود، غذاهای بسیاری را تدارک می بیند. می توانید از خودتان پذیرایی کنید ولی در خوردن زیاده روی نکنید خصوصا در ابتدای مهمانی تدارک دوازده نوع غذا با بیشتر در مهمانی های چینی ها موضوع عجیبی نیست.

اگر بشقاب شما در طول مدت سرو غذ خالی شود یا سوپ خود را تمام کرده باشید، در واقع به میزبان نشان می دهید که غذای بیشتری میل دارید. سعی کنید کمی غذا در بشقاب شما باقی بماند تا میزبان مجبور نباشد مجددا از شما پذیرایی کند.

روش دیگر برای کنترل مقدار غذای موجود در بشقاب خود این است که مودبانه  بگویید که قادرید از خودتان پذیرایی کنید. اگر با درخواست شما موافقت شد، میتوانید مقدار غذای بشقاب خود را تحت کنترل داشته باشید. به طور کلی، می توانید از تمام غذاها به عنوان نمونه بخورید با این وجود باز هم کنترل آن حائز اهمیت است. اگر میزبان اصرار دارد که خودش از شما پذیرایی کند کمی از غذای بشقاب یا کاسه خود را باقی بگذارید. پیشخدمت ها قبل از شروع غذای بعدی آنرا از  روی میز برمی دارند.

موضوعات مورد بحث و گفتگو در تجارت با چینی ها

در طول مهمانی  ، همگی مشغول خوردن و آشامیدن هستند ولی در این میان، در مورد کار و تجارت چندان صحبت نمی شود. انتظار گفتگوهای تجاری سطح بالا را در ضیافت های چینی ها نداشته باشید و سعی نکنید چنین گفتگوهایی را راه بیندازید.

در این مهمانی ها و ضیافت ها، بهتر با دوستان خود آشنا می شوید، بنابراین از این فرصت  برای ایجاد رابطه خوب با آنها استفاده کنید. هرچند که نمی خواهید در مورد کار و تجارت صحبت به میان آید، ولی مطمننا می توانید راجع به موضوعات دیگری بحث و گفتگو کنید. تمام اعضای گروه می توانند صحبت کنند ولی اعضای دارای درجه پایین تر باید به مدیران ارشد اجازه دهند که بحث را آنها شروع کنند. موضوعات مورد بحث می تواند از این قرار باشد:

 • علل پیشرفت کشور چین
 • گذر عمر مردم چین
 • نحوه زندگی و بهبود آن
 • کشور شما

از مطرح کردن مسائل خانوادگی بپرهیزید مگر این که با میزبان خود آشنایی کامل داشته باشید.

و از عنوان کردن موضوعات سیاسی و مذهبی اجتناب کنید. و اگر قصد تعریف و تمجید از میزبان خود را دارید، در خصوص کیفیت خوب غذا بیشتر تعریف کنید نه نحوه پذیرایی و مهمانی، اگر از ظروف خوشتان آمده است، حتما بگوييد.

به پایان رسیدن غذا

هنگامی که برنج یا رشته فرنگی روی میز غذا قرار می گیرد،  متوجه می شوید که غذا به إتمام رسیده است

آنگاه دسر سرو می شود یعنی صرف غذا تمام شده است! در این مرحله میزبان به همه افراد که غذایشان به اتمام رسیده است حرف آخر را می زند و به سلامتی و افتخار آنها نوشیدنی خود  را می نوشد. بهتر است

مهمان افتخاری هم چند کلمه ای صحبت کند. سپس میزبان چینی ادامه داده و تشکر می کند حالا وقت آن رسیده است تا شما نیز از میزبان خود تشکر نموده و شب بخیر بگویید و میز شام را ترک کنید

ترتیب ضیافت خاتمه می یابد و بحث و گفتگوی بعد از شام سر می گیرد. برخی از اعضای نمایندگی چینی  نظارت می کنند تا شما سر جای خود قرار گیرید. اعضای دیگر در اتاق شام میمانند و تسویه حساب می کنند.

تشکر و قدردانی در پایان مهمانی مرسوم است. اگر نماینده چین را روز بعد دیدید، حتما به او بگویید که از مهمانی شب قبل لذت برده اید، بازدید کنندگان خارج از ستاد هنگامی که به خانه بازگردند حتما یادداشتی به عنوان تشکر از مهمان نوازی برای میزبان می فرستند.

پذیرایی با غذاهای محلی

در چین، غذاهای محلی بسیاری سرو می شوند، مانند Sichuan که یک نوع غذا از جنوب غربی چین است که به

خاطر داغ و تند بودنش شهرت دارد. دو گروه از غذاهای بسیار رایج از نوع Sichuan عبارتند از جوجه چینی  kung  pao و گوشت خوک سرخ شده در شمال، غذای Beijing سرو می شود که ساده ولی بسیار خوش طعم میباشد. بیشتر غذاها مربوط به شمال شرقی کشور است، از جمله غذاهای لذیذ و قابل توجه اردک Peking سوپ ترش و داغ و مقداری رشته فرنگی و پیراشکی گوشت می باشد Cantonese رایج ترین غذای چینی و مربوط به غرب این کشور است که با dim sum سرو می شود dim sim شامل انواع مختلف ظروف کوچک زیباست. غذای مزبور در سبدهای چوبی کوچکی سرو می شوند. در این ظروف زیبا و عالی، غذاهای لقمه ای لذیذی نظیر پیراشکی چینی و پیراشکی خوک نیز سرو می شوند. در شانگهای و اطراف آن، بیشتر غذاهای محلی تهیه می شود. آشپزهای شانگهای بیشتر غذاهای محلی معروف نظیر پیراشکی گوشت شانگهایی را می پزند.

هرگز سعی نکنید پول غذا یا سهم خود را بپردازید، این کار جایز نیست. می توانید میزبان خود را به شام دعوت کنید آن گاه هزینه غذا را خودتان بپردازید.

 

 مدیریت وعده های غذایی

در چین مرسوم است که ده نوع غذا یا حتی بیشتر هم سرو می شود. هر چه تعداد غذاها بیشتر باشد به  مراتب پذیرایی کردن از مهمان ها نیز برای میزبان دشوارتر خواهد شد. انتخاب خوب غذاها نشانه این است که چینی ها برای شما ارزش زیادی قائل شده اند.

می توانید با خواندن منوی مخصوص که روی میز قرار دارد. غذاهایی را که سرو خواهند شد انتخاب کنید. اگر در چین هستید، از یکی از میزبان های خود بخواهید در این باره توضیح دهد. به احتمال زیاد او خوشحال می شود که در مورد وعده های غذایی و ویژگی های آن برای شما توضیح دهد. کسب اطلاعات قبل از مهمانی روش خوبی است که آمادگی لازم را پیدا کنید.

شروع سرو غذا با غذاهای سرد

ضیافت شام با سرو غذاهای سرد و اشتها آور در بشقاب های کوچک شروع می شود. معمولا پیشخدمت ها تعدادی از غذاهای سرد را که شامل کنسروهای گوشت سرد و عروس دریایی می باشد سرو می کنند. نمونه ای از هر نوع غذا را بردارید. می توانید قبل از برداشتن نمونه ای از غذاها، درباره غذای اصلی بپرسید

اگر در مورد خوردن غذایی مشکل دارید، آن را در بشقاب خود باقی بگذارید. باید بدانید که با عملکرد ماجراجویانه خوردن غذاهای چینی، وجه بهتری پیدا می کنید.

سوپ برای همه

پس از این که پیشخدمتها ظروف غذاهای سرد را از روی میز برداشتند، می توانید سوپ خود را بخورید، پیشخدمت های زن و مرد با ملاقه سوپ را از داخل کاسه ای بزرگ به داخل بشقابهای مهمان ها می کشند. خودتان سوپ را سرو نکنید. انواع مختلف سوپ شامل سوپ کوسه ماهی، خرچنگ با ذرت و گاهی اوقات سوپ لاک پشت، و یا مار است. چنانچه تمام سوپ خود را تمام کنید، غذای بعدی از شما پذیرائی خواهد شد.

سرو غذاها پشت سرهم

غذاهای اصلی بعد از سوپ سرو می شوند. چین غذاهای محلی بسیاری دارد بنابراین، با غذای گرم زیادی از شما پذیرایی می شود. این غذاها عبارتند از:

جوجه/ اردک کباب شده و سبزیجات پخته شده

 • جوجه
 • اردک کباب شده
 • سبزیجات پخته شده
 • انواع غذاهای دریایی از جمله خرچنگ، صدف حلزونی، میگو، نرم تنان و حلزون دریایی بدون صدف (معروف به خیارهای دریایی).

از به کار بردن اسامی واژه های نامتعارف در مورد غذاها نظیر تخم مرغ های هزارساله و توفوی بوگندو  اجتناب کنید.

غذا خوردن به رسم چینی ها:

چینی‌ها حدود هزاران سال است که از چوب های غذاخوری استفاده می کنند. متأسفانه، بیشتر بازدیدکنندگان از چین برای استفاده از این چوب ها به اندازه کافی تمرین ندارند. هرچند استفاده از چوب‌های غذاخوری برای غذا خوردن در چین الزامی نیست ولی چینی ها از این کار شما لذت می برند اگر واقعا قادر به استفاده از چوب های غذاخوری نیستند، میزبان می تواند برای شما یک چاقوو چنگال تدارک ببیند ولی قبل از این گونه مهمانی ها، تمرین کنید. از یک رستوران چینی محلی دیدن کنید و استفاده از چوب های غذاخوری را تمرین کنید.

نحوه غذا خوردن با چوب های غذاخوری بسیار آسان است. نکته مهم این است که چوب ها را درست در دست بگیرید. معمولا انتهای چوب های غذاخوری باریک تر از سر آن است  نکته مهم این است که چوب‌ها را درست در دست بگیرید و آنها را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود قرار دهید. حالا انتهای چوب غذاخوری را ثابت نگه دارید در حالی که با استفاده از انگشت اشاره بالای چوب را حرکت می دهید تا غذا را با آن بردارید  با کمی تمرین، می توانید مهارت کافی را به دست آورید.

در یک مهمانی شام با افراد سرشناس، دوست ندارید قاشق سوپ را روی میز در جلوی  مهمان ها قرار دهید این طور نیست؟ این نکات در چین بسیار مهم هستند.

این جا چند قانون در مورد نحوه استفاده درست از چوب های غذاخوری ارائه شده است:

 • هرگز با چوب های غذاخوری به کسی اشاره نکشید.
 • از چوب های غذاخوری برای کاری غیر از غذاخوردن استفاده نکنید. آنها چوب طبل نیستند!
 • چوب های غذاخوری را در غذا فرو نکنید. به عبارت دیگر، آنها را همانند نیزه مخصوص صید نهنگ در غذا فرو نکنید، آنها را داخل کاسه برنج رها نکنید، آنها شبیه تکه چوب هایی هستندکه در تدفین چینی ها استفاده می شوند، پس یادآور مرگ هستند!
 • هنگام صحبت کردن آنها را در دستتان حرکت ندهید.
 • چوب های غذاخوری را به دیگران تعارف نکنید. باید برای هر یک از افراد چوب های غذاخوری
 • جداگانه ای وجود داشته باشد.
 • پس از اتمام غذا، چوب های غذاخوری را در جای خود یا لبه بشقاب خود قرار دهید. هرگز آنهارا روی میز قرار ندهید.

سعی کنید چوب های غذاخوری روی زمین نیفتند، این کار بد شانسی می آورد! در این صورت، از پیش خدمت بخواهید چوب های تازه ای برای شما بیاورند.

آشنایی با نحوه رفتار فردی در ضیافت های چینی ها

برای این که در ضیافت ها مهمان مؤدبی باشید، باید بدانید که افراد در این محافل چگونه رفتار می کنند. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، یکسری نکات در اینجا مطرح شده است :

 • گفتگو در هنگام خوردن غذا: ممکن است میزبان در حین خوردن غذا به بحث ادامه دهد.باعث رنجش او نشوید و با او همراه شوید
 • باد گلو زدن و هرت کشیدن غذا: اگر میزبان چینی در هنگام صرف غذا باد گلو بزند یا غذا ا را هرت بکشد تعجبی ندارد. این تنها راهی است که بدین طریق ابراز می کنند که چقدر از غذا لذت برده اند.
 • با سر تصدیق کردن: چینی ها در حین غذا خوردن با سر تصویق می کنند و لبخندی بر لبشان دارند. این روشی مؤدبانه است که مطمئن می شوید از غذا خوردن لذت می برند. این کار کمک شایانی به برقراری ارتباط می کند خصوصا زمانی که زبان ها مختلف است
 • خارج کردن استخوان از داخل غذا: استفاده از چوب های غذاخوری برای خوردن غذا و خارج کردن استخوان از داخل غذا برای بازدید کنندگان خارجی دشوار است، کمی تمرین می خواهد، ولی می توانید این کار را انجام دهید. استفاده از انگشتان خود برای گرفتن استخوان خارج کردن آن مؤدبانه نیست (هرچند که در ضیافت های غیر رسمی متداول شده است). در عوض، با استفاده از چوب های غذاخوری استخوان را بشکنید و چنان چه در استفاده از آنها مهارت کافی دارید، بخشی از غذا را با چوبها به داخل دهان ببرید و استخوان آن را جدا کنید
 • دردسر تیغ ها و استخوان ماهی: قورت دادن استخوان های ماهی خطرناک است بنابراین مراقب باشید. سعی کنید ماهی را انتخاب کنید که نسبت به بقیه استخوان کمتری دارد. آسان ترین نوع غذا را از لحاظ خوردن انتخاب کنید. سعی کنید قبل از خوردن ماهی که در بشقابتان قرار داده اید، همان جا استخوان هایش را جدا کنید. معمولا مردم ماهی را با استخوان داخل دهانشان می گذارند. چینی ها با استفاده از چوب های غذاخوری، استخوان ها را از دهانشان بیرون می آورند ولی اگر دستمال سفره دم دست دارید می توانید از آن برای بیرون آوردن استخوان از دهان استفاده کنید. استخوان ها را داخل بشقاب باقی بگذارید. پیش خدمت ها قبل از آوردن غذای بعدی، آنها را بر می دارند. چینی ها اغلب ماهی را روی دیس میخورند. اگر تکه ای از ماهی نصیب شما شد که چندان دلچسب نیست، آن را در بشقاب خود باقی بگذارید.
 • خلال کردن دندان ها: پاک کردن دندان ها با استفاده از خلال دندان در طی غذا خوردن مرسوم است. چینی ها با یک دست جلوی دهانشان را می گیرند و با دست دیگر و با استفاده از خلال دندان شروع به تمیز کردن دندان هایشان می کنند. اگر از خلال دندان استفاده می کنید باید بدین طریق عمل کنید. چنانچه خلال دندان ها به طور جداگانه در کاغذ پیچیده شده انده بدانید که کسی قبلا از آنها استفاده نکرده است.
 • برداشتن رشته های فرنگی لیز و لغزنده: استفاده از چوبهای غذاخوری نیز برای خوردن رشته های فرنگی چندان کارساز نیست، زیرا چگونه می توان رشته های فرنگی لیزی را که به اندازه ۱۲ اینچ طول دارند برداشت و در دهان گذاشت؟ بهترین راه این است که پیش خدمت رشته های فرنگی را به تکه های کوچک تر بیرد. میزبان هم می تواند این کار را برای شما انجام دهد از طرف دیگر، رشته های فرنگی را داخل کاسه بریزید، کاسه را به دهان خود نزدیک کنید و با استفاده از چوب های غذاخوری، رشته های فرنگی را برداشته و در دهان بگذارید. اگر صدای هرت کشیدن بلند شد نگران نشوید. این روش آسان تر است و لباس شما هم کثیف نمی شود.
 • استفاده از کاسه برنج: برداشتن دانه های کوچک برنج و استفاده از چوب های غذاخوری دشوار است. در چین باید همانند چینی‌ها این کار را انجام دهید: کاسه را با استفاده از یک دست بردارید و به دهان خود نزدیک کنید و با استفاده از چوب های غذاخوری برنج را به داخل دهان ببرید.

ابزار لطف: میزبانی کردن ضیافت

میزبانی متقابل و برگزاری ضیافت درتجارت با چینی ها رسم است. فقط کافیست ببینید چینیها چگونه در مهمانی هایشان میزبانی می کنند و شما هم در مهمانی خود نقش میزبان را برای مهمانان افتخاری خود ایفا کنید. ابتدا مطمئن شوید که صندلی ها درست چیده شده اند.

با برگزاری این ضیافت به طور متقابل فرصت دیگری پیدا می کنید تا با رابط‌های تجاری خود بیشتر آشنا شوید. افرادی که قبلا از شما پذیرایی می کردند حالا در مهمانی شما حضور دارند و شما میزبان آنها هستید. بنابراین، قبلا به درجه مهمان‌ها پی برده اید و می توانید آنها را در مکان های مناسبی بنشانید. اگر در مورد چیدن صندلی ها مشکلی دارید، مترجم می تواند شما را راهنمایی کند.

انتخاب یک رستوران خوب و با کیفیت غذایی بالا برای ضیافت حائز اهمیت است. از این گذشته، شرکت شما میزبان است. اگر در چین با فردی که رستوران معتبر و معروفی را بشناسد تماس دارید، می توانید از میزبان چینی خود بپرسید. اطمینان پیدا کنید که رستوران انتخابی در جای خوبی واقع شده و خیلی دور نیست.

پس از تعیین مکان ضیافت، بلافاصله آن را رزرو کنید. معمولا این گونه مهمانی ها در شب قبل از برگشتن به خانه برگزار می شود. اگر مترجم همراه شما نباشد، هتل‌دار آن را رزرو می کند. هتل را باشرکت رزرو کنید و تعداد مهمان هایی که دارید و این که آیا اتاق خصوصی می خواهید یا خیر رامطرح کنید.

به فکر تدارک یک منوی مناسب باشید، البته شما نباید با برگزاری مهمانی مجلل ترا که میزبان برگزار کرده بود باعث شرمندگی آنها شوید، تهیه منو شگرد خوبی برای تازه کارهاست،برای این کار می توانید از افراد محلی هم کمک بگیرید و غذاهای متناسب با بودجه  خود را سفارش  دهید. باید بدانید که ضیافت های چینی ها نسبتا مجلل است. هنگامی که میزبانی مهمانی را بر عهده دارید، فردی از گروه شما باید ۳۰ دقیقه قبل از شروع مهمانی در رستوران باشد، با این کار مطمئن ض می شوید که صندلی ها به طور مرتب چیده شده اند، منوی مناسبی تهیه شده و چه نوشیدنی های سرو می شود.

زمانی که غذاهای خوشمزه سرو می شوند، ختم جلسه اعلام می شود. وقتی همه غذای خود را به اتمام رساندنده مهمانی پایان می یابد. این مدت زمان فوق العاده است و شما به عنوان میزبان می توان هدیه ای به مهمانان خود بدهید. بلافاصله چینی ها پس از دریافت هدایای خود مهمانی را ترک می کند آخرین کار شما پرداخت صورتحساب و تسویه حساب است.

ارائه هدایای مناسب به نشانه تشکر و قدردانی

هدیه دادن در چین مرسوم است.در تجارت با چینی ها این روش خوبی برای تشکر و قدردانی و ابزار لطف نسبت به مهمانی و یا یک مناسبت خاصی است؛ به عبارتی، بدین گونه رابطه شما با طرف قرارداد تجاری محکم تر می شود. با تبادل هدایا، رابطه قوی تری بین شما و چینی ها برقرار می شود.

می توانید فقط یک هدیه برای شرکت در نظر بگیرید و یا به تک تک افرادی که با آنها کار می کنید، هدیه بدهید. دادن هدایای جداگانه بهتر است زیرا همگی در این رسم و رسوم سهیم خواهند بود. اگر فقط یک هدیه برای شرکت در نظر بگیرید، دریافت کننده باید برای همه آشنا باشد. مثلا می توانید یک اثر دکوری کریستال را که نشانی از صنایع دستی شهر شماست هدیه بدهید. جزییات مربوط به این موضوع را با دقت مطالعه کنید.

تصمیم گیری در مورد میزان بودجه

هدایای خیلی گران قیمت را انتخاب نکنید. شما و شرکت شما نمی خواهید که دیگران را با این کار بخرید. همچنین ممکن است هدیه گران قیمت چینی ها را وسوسه کند تا دوباره آن مهمانی بعدی هدیه گران تری را برای شما در نظر بگیرند و این کار به همین ترتیب ادامه یابد.

قبل از تصمیم گیری در مورد تهیه هدیه، قوانین و سیاست های شرکت خود را در مورد محدودیت های مالی در نظر بگیرید. برخی از شرکت ها در مورد دادن و گرفتن هدیه قوانین سختی دارند.

به عبارت دیگر، قصد خرید هدایای ارزان و بی ارزش را برای شرکای تجاری خود نداشته باشید

تهیه هدیه با قیمت مناسب (حدود ۵ تا ۳۵ یورو) و با کیفیت خوب همان چیزی است که چینی ها انتظار دارند و  قدردان هستند. هدایا باید برای همه از لحاظ قیمت یکسان باشد. به رئیس و مدیر هدیه جداگانه‌ای ندهید.

انتخاب هدیه مناسب

مطمئن شوید که هدایای خریداری شده ساخت چین نیستند (یا حتی مکان های دیگری مشابه آن نظیر هنگ کنگ یا تایوان)، دادن هدیه ای که ساخت کشور شماست یا جز صنایع دستی شهر شما باشد مناسب است. حتی می توانید هدایایی را در نظر بگیرید که لوگوی شرکت شما روی آن حک شده باشد. هدایای زیادی همراه داشته باشید، شاید افرادی پیش از تعدادی که انتظار دارید حضور داشته باشند. معمولا هدایای زیر ارائه می شوند:

 • ماشین حساب
 • وزنه کاغذگیر
 • خودکار (جوهر قرمز انتخاب نکنید زیرا نشانه خوبی نیست)

در اینجا هدایایی که در تجارت با چینی ها مناسب نیستند مطرح می شود. ارائه برخی از این هدایا در چین خوشایند و مرسوم نیست:

 • ساعت
 • غذا
 • دستمال
 • پول
 • چتر

می توان هر گونه هدیه ای را که نشانه هایی از فرهنگ چینی هاست، از آنها انتظار داشت که شامل طومار، تصاویر چاپی، خطاطی و از این قبیل باشد.

اهمیت دادن به هدیه

یک کاغذ کادوی هدیه در چین جائز اهمیت است. از کاغذ کادوی قرمز رنگ استفاده کنید. در در فرهنگ چین نشانه خوشبختی و خوش شانسی است. البته، رنگهای زرد و صورتی هم مناسب هستند  از رنگ‌های آبی، سفید و سیاه خودداری کنید. و از به کار بردن کارت یا روبان اجتناب کنید.

اگر هدایای متعددی تدارک دیده اید این را بدانید که عدد هشت خوش شانسی می آورد و عدد چهار مربوط به مرگ می شود.

هدایا را قبل از رسیدن به چین کادو نکنید زیرا ممکن است ماموران گمرکی بخواهند آنها را بررسی کنند.

مبادله هدایا

در تجارت با چینی ها معمولا تبادل هدایا پس از عقد قرارداد تجاری و در پایان ضيافت ها و در آخرین ملاقات قبل از عزیمت صورت می گیرد. هرگز در اولین ملاقات، هدایا را ارائه ندهید.

دادن هدایا و شروع آن از مدیر ارشد نشانه ادب و نزاکت است. هدیه را با هر دو دست به مدیر ارشد بدهید و سپس هدایا را بین سایر اعضای گروه پخش کنید. چنان چه چینی ها به محض دریافت هدیه به نشانه احترام و تشکر تعظیم کردند، تعجب نکنید.

اگر چینی ها از اداره و شرکت شما در کشور خودتان بازدید کنند، دادن هدیه به آنها در پایان بازدید کار مؤدبانه ای است. اگر مدلی از کریستال ساخت Empire State Bulding را هدیه می دهید کهبسیار جاگیر است، می توانید لطف کنید و آن را برایشان به چین بفرستید. همیشه هدایا را شخصا بدهید. هیچ گاه هدیه ای را به چین ارسال نکنید. چینی ها در وهله اول، چندین بار از قبول هدیه سرباز می زنند. باید اصرار کنید تا آنها هدیه را بپذیرند (افراد جوان تر برای پذیرش هدایا میل و رغبت بیشتری دارند). هنگام دریافت و پذیرش هدیه خود از جانب چینی ها حتمأ تشکر کنید. کافیست بگویید “از بزرگواری ایشان ممنونید و احتیاجی به هدیه نبود”. هرگز یادداشت تشکر ارسال نکنید.

درتجارت با  چینی ها، باز کردن هدیه در جلوی شخصی که هدیه می دهد بی ادبانه است، بنابراین انتظار نداشته باشید  دوستان چینی شما هدیه شان را در جلوی شما باز کنند. شما هم باید متقابلا همین کار را انجام دهید و بعدا هدیه خود را باز کنید.

برای درک محیط تجاری چینی میتوانید روی لینک آبی کلیک کنید.

روش های تجارت با چینی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

تجارت با هنگ کنگ

تجارت با هنگ کنگ

بررسی پیشنهادات تجارت با هنگ کنگ هنگ کنگ از طریق مرزهای واقع در جنوبی ترین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *