تجارت با هنگ کنگ

تجارت با هنگ کنگ

بررسی پیشنهادات تجارت با هنگ کنگ

هنگ کنگ از طریق مرزهای واقع در جنوبی ترین بخش چین شهر شنزن ایالت Guandong به سرزمین اصلی چین مرتبط می شود. هنگ کنگ سابقا دروازه تجارت و سرمایه گذاری در چین بوده و غالبا به عنوان نقطه ترانزیت کالاهای ساخت چین بهحساب می آمده است. با گشوده شدن درهای چین بر روی سرمایه گذاری های خارجی مستقیم (FDI)، تجارت در هنگ کنگ نیز توسعه یافت

 

امروزه هنگ کنگ به عنوان یکی از شبکه های عمده مالی و خدماتی چین و شرق آسیا به حساب یابد. این شهر همچنین از بزرگترین اماکن سرمایه گذاری خارجی مستقیم در چین است. هنگ کنگ اقتصاد دارای نوسان خاص خود در زمینه املاک، بانکداریو خرده فروشی میان صنایع را دارد و نقش بسزایی در این زمینه بازی می کند. تجارت در این شهر می تواند باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما شود.

 

امار ویژه مرتبط با هنگ کنگ

تا سال ۱۹۹۷، هنگ کنگ همچنان مستعمره بریتانیا بود. در ۱۹۹۷، پس از آنکه چین به حفظ نظام سرمایه داری این شهر به مدت حداقل ۵۰ سال متعهد شد، بریتانیا هنگ کنگ را به این کشوربازگرداند. به هنگ کنگ رسما منطقه اداری ویژه هنگ کنگجمهوری خلق چین گفته میشود.

هنگ کنگ همچنان از قانون اساسی ویژه خود به نام Basic Law برخوردار است. طبق این قانون نظام قانونی متفاوت از کشور چین بر این شهر حاکم بوده و از آزادی های بیشتری برخوردار است.

این شهر از قوانین، دادگاه، واحد پول (دلار، ر.ک فصل10) گمرک و سیاست های مهاجرتی متفاوت و خاص خود برخوردار است.

 

بیرون آمدن از مستعمره: بریتانیایی ها هنگ کنگ را به چین بازگرداندند.

هنگ کنگ شامل دو قسمت اصلی است: مجمع الجزایر Kowloon که از طریق شنزن به کشور چین مرتبط است  و جزیره هنگ کنگ که در مقابل بندر ویکتوریا و در فاصله با مجمع الجزایر Kowloon قرار دارد. بریتانیای کبیر بر اثر معاهده ۱۸۴۳ کهدر پایان  جنگ اول تریاک بسته شد جزیره هنگ کنگ را به دست آورد. در پایان جنگ دوم تریاک در ۱۸۶۰، چین قسمت مجمع الجزایر Kowloon که نزدیک به جزیره هنگ کنگ بود را نیز به بریتانیا داد. در سال ۱۸۹۸، بریتانیای کبیر مجمع الجزایر

 

Kowloon که به آن New Territories گفته می شد را به مدت ۹۹ سال از چین رهن کرد. .بریتانیایی ها تمایل چندانی به پس دادن هنگ کنگ به چین نداشتند. در دهه ۷۰ هنگ کنگ یک صنعت بزرگ تولیدی که بخش اعظم آن در New Territoriesبود را تأسیس کرد.  بسیاری از بانکهای هنگ کنگ به پروژها کسب و کارهای موجود در New Territories وام دادند.

 

در دهه ۸۰، مردم متوجه یک مشکل بزرگ در ارتباط با رهن بریتانیا که در سال ۱۹۹۷ به پایان می رسید، شدند چینی ها تمایل به تمدید اجاره New Territories به بریتانیایی ها نداشته و از طرف دیگر بریتانیا جداسازی New Territories از هنگ کنگرا کاری بس دشوار میدانست. در سال ۱۹۸۴ عاقبت این دو کشور بر سر این مسئله به توافق رسیدند که بریتانیا تمامی هنگ کنگ را به چین بازگردانده و چین نیز به مدت ۵۰ سال به حفظ نظام سرمایه داری هنگ کنگ پس از تحویل گرفتن آن بپردازد.

بازگرداندن هنگ کنگ در نیمه شب اول ژوئیه ۱۹۹۷ صورت گرفت.

هرچند هنگ کنگ از اختیارات فراوانی برخوردار است اما همچنان چین مسئول روابط امور خارجه بوده و بخش های دولتی این شهر را انتخاب می کند؛ یعنی چین کشوری است با دو نظام.

در سال ۱۹۹۹ چین درخواست کرد که ماکائو (که آن زمان مستعمره پرتقال بود) را باز پس بگیرد. ماکائو در فاصله اندکی از هنگ کنگ واقع شده و از آزادی های بیشتری نسبت به داخل چین برخوردار است. از آنجا که این شهر جزو مقاصد تجاری است. در این بخش به آن نخواهیم پرداخت.

تجارت با هنگ کنگ

 

برای اطلاعات بیشتر درمورد هنگ کنگ روی لینک ضربه بزنید

5مزایای سرمایه گذاری در هنگ کنگ

بسته به نوع تجارت و کسب و کار شما،تجارت با هنگ کنگ می تواند نسبت به سایر شهرهای داخلی چین، مکانی مناسب برای شما باشد( به قسمت گشت و گذار در نواحی سرزمین اصلی مراجعه کنید) این قسمت که هنگ کنگ به شما ارائه می دهد، می پردازد.

 

اقتصاد آزاد، مالیات پایین و توافق های تجارت آزاد

از بزرگترین مزایای تجارت با  هنگ کنگ، باز بودن اقتصاد آن است.اینشهر معمولا در صدر Economic freedom ، World report و   Index Economic freedomقرار دارد. به سخن دیگر این شهر قوانین محکم تر و موارد متناقض و موانعکمتری برای کسب و کار داشته و اقتصاد بازار محور قوی دارد بی شک تجارت باهنگ کنگ از شفافیت بیشتری نسبت به داخل کشور برخوردار است.

 

اصطلاح CEPA به مفهوم توافق مشارکت اقتصادی نزدیک میان هنگ کنگ، ماکائو و چین است. این یک توافق تجارت آزاد میان سه بخش چین است. طبق توافقنامه CEPA، چین عوارضی بر کالاهای واردشده از هنگ کنگ به داخل کشور دریافتنخواهد کرد (چنین چیزی برای ورود کالاهای ساخت چین به هنگ کنگ نیز صادق است). این مسئله در تجارت بین المللی اهمیت به سزایی دارد. همچنین CEPA به شرکت های هنگ کنگی امکان دستیابی سریع و آسان به برخی از صنایع محدود رامی دهد.

پیش از تأسیس شرکت و تجارت با هنگ کنگ در جهت بهره مند شدن از مزایای آن و رهایی از محدودیت های درون کشور، به خاطر داشته باشید که این شرکت باید حتما شرکتی هنگ کنگی باشد. به عبارت دیگر، ساکنین هنگ کنگ باید درصداندک ولی مشخصی hc شرکت را صاحب بوده و یا اینکه کارمندان شرکت باید حتما از ساکنین هنگ کنگ انتخاب شوند. به علاوه شرکت شما باید از سابقه کار در این شهر برخوردار باشد. در نهایت این که هرچند CEPA سبب رهایی از محدودیت های تجاری درونکشوری می شود اما شما باید از وکیلی حازق و با تجربه استفاده کنید.

 

شهر هنگ کنگ همچنین از عوارض مالیاتی کمی بر سازمانها و شرکت ها برخوردار است. توافق نامه های مالیاتی موجود میان هنگ کنگ و چین می تواند به شما امکان تاسیس شرکتی را با ساختار دوگانه در هنگ کنگ و چین جهت پایین آوردن عوارض و مالیات بدهد.

 

زبان انگلیسی و آموزش نیروی کار

ساکنین هنگ کنگ اغلب با زبان انگلیسی آشنایی دارند. شما می توانید معاملات خود را با دولت محلی در هنگ کنگ به زبان انگلیسی و خیلی سریع تر از زمانی که در داخل چین هستید، انجام دهید. اکثریت نیروی کار هنگ کنگ (کارمندان دفتری) به خوبی به انگلیسی صحبت می کنند. به علاوه نیروی کار این شهر در زمینه خدمات بازاریابی، امور مالی و فناوری اطلاعات (نسبت به سایر شهرهای داخلی چین) آموزش های لازم را دیده اند.

 

برای یادگیری زبان چینی روی لینک آبی کلیک کنید

 

سطح زندگی

هنگ کنگ از نظر کیفیت و سطح زندگی برای زندگی غربیها مناسب تر است. این شهر بسا زیبا، تمیز و مدرن بوده و گشت و گذار در آن بسیار آسان است. کالاها، خدمات، غذا و سرگرمی های غربی در تمامی نقاط این شهر یافت می شود. این شهر همچنیناز نمادهای هنری و اجتماعی برخوردار است. البته لازم به ذکر است که در سالهای اخیر بسیاری از مهاجرین ساکن در این شهر از آلودگی هوا شکایت دارند.

 

موقعیت

هنگ کنگ از موقعیت های مناسبی بالاخص برای کسب و کارهای ناحیه ای برخوردار است. رسیدن به قلب تپنده تولیدات در بخش جنوبی چین از هنگ کنگ تنها یک تا دو ساعت به وسیله ماشین، اتوبوس، قطار و یا قایق موتوری طول خواهد کشید  افراد زیادی روزانه از هنگ کنگ به داخل چین در رفت و آمد هستند.

 

هنگ کنگ همچنین یکی از زیباترین فرودگاه های جهان را داشته که پروازهای متعدد زیادی به داخل چین و تمامی آسیا و سراسر جهان دارد. فاصله شانگهای تا این شهر از طریق هواپیما دو ساعت و نیم است، شهر پکن در فاصله سه ساعت و نیمی (باهواپیما) از این شهر واقع است. فاصله هوایی اکثر شهرهای آسیایی با این شهر حدود ۵ ساعت است.

 

واحد پول رایج

پول رایج این کشور دلار بوده که معمولا با دلار آمریکا تثبیت می شود. برخلاف محدودی تبدیل پولی که برای RMB چین در خارج از کشور وجود دارد، دلار هنگ کنگ را می توان به تمامی پول های خارجی تبدیل کرد.البته درصورتی که دفتر نمایندگی شما در چین باشد، با داشتن حساب بانکی در هنگ کنگ خواهید توانست از مزایای تبدیل پول و غیره بهره مند شوید.

 

تجارت با هنگ کنگ

2 مانع موجود درتجارت با هنگ کنگ

البته تجارت در هنگ کنگ مشکلاتی را نیز در بر دارد. این قسمت به برخی از این مشکلات خواهد پرداخت.

هزینه

یکی از مسائل مهم راه اندازی شرکت و تجارت در هنگ کنگ هزینه های آن است. اشتباه نکنید هنگ کنگ شهری بسیار گران قیمت است! هرچند کارمندان شما در هنگ کنگ از مهارت های بیشتری نسبت به همتای خود در داخل چین برخوردارند اما شما باید در مقابل دستمزد زیادی نیز به آنها(حتی در مقایسه با کشورهای غربی) بپردازید. در بسیاری از شرایط راه اندازی تولیدی در هنگ کنگ به جای تاسیس آن در داخل چين اصلا به صلاح شما نیست.

 

قیمت املاک در هنگ کنگ بسیار بالا بوده و در برخی موارد قابل مقایسه با نیویورک است. هنگ کنگ از نظر زندگی یکی از گران ترین شهرهای جهان است.

 

ماندارین

زبان اصلی مردمان هنگ کنگ Cantonese نوعی لهجه رایج در این شهر و استان گواندونگ است. زبان نوشتاری این شهر همانند ماندارین بوده اما در ظاهر این دو هیچ شباهتی با هم ندارند. اکثر چینی های هنگ کنگی می توانند کمی به زبان ماندارین سخنگویند اما زبان آنها برای انجام معامله و تجارت به حد کافی خوب نیست. در استان گواندونگ تمامی محاورات و معاملات به زبان Cantonese انجام می گیرد. مردم چین و هنگ کنگ تفاوت های فرهنگی دارند که اغلب موجب ایجاد تنش میان این دو بخش میشود.لازم به ذکر است در تجارت با هنگ کنگ دانستن زبان چینی مزیت محسوب می گردد

در مورد زبان چینی بیشتر بدانید…

همچنین ببینید

راه اندازی شرکت در چین

راه اندازی شرکت در چین

9 نکته ای که باید قبل از راه اندازی شرکت در چین بدانید. راه اندازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *