تاسیس شرکت در چین

تاسیس شرکت در چین

تاسیس شرکت در چین

معمولا مسائل خوب برای کسانی اتفاق می افتد که بیشتر از دیگران صبر می کنند. به عبارت دیگر اگر صبر کنی ز غوره حلوا سازی این ضرب المثل را باید در تمامی فرآیند راه اندازی شرکت خود در چین بخاطر بسپارید. نه تنها باید در برابر کاغذبازی هاو نظام بروکراسی اداری چین صبور باشید بلکه باید زمان زیادی را نیز در تجزیه و تحلیل تصمیمات گوناگون خود صرف کنید.

 

این بخش به شما اطلاعات لازم را در زمینه مسائلی که باید در حین تاسیس شرکت در چین به آن توجه داشته باشید، خواهد داد. ما نگاهی به ساختارهای تجاری موجود خواهیم انداخت، مسائل مرتبط با محدودیتها و گرفتن مجوزهای لازم را موردبررسی قرار داده و دریچه ای از موقعیت های تجاری موجود در چین به روی شما خواهیم گشود تا بدین وسیله بتوانید مکان مناسب جهت راه اندازی شرکت خود را در چین پیدا کنید.

انتخاب ساختار تجاری مناسبمتاسفانه راه اندازی فروشگاه در چین به سادگی ثبت یک شرکت و گشودن درهای یک فروشگاه نیست. شما در این رابطه با دو انتخاب کلی برخوردار هستید:

 

  • دفتر نمایندگی
  • شرکت سرمایه گذاری شده خارجی (FIE) که در قالب شرکت سرمایه گذاری مشارکتی (JV)و یا یک شرکت با مالکیت
  • تمام خارجی (WFOE) به فعالیت ادامه دهد

راه اندازی شرکت خود به عنوان دفتر نمایندگی و یا FIE بستگی به این مسئله دارد که آیا شرکت شما در چین پول ساز هست یا خیر؟ فرستادن پول به خارج از کشور کاری دشوار است پس از جمع آوری پول از مشتریان، فرستادن آن به خارج از کشورمعمولا بیش از آنچه که تصورکنید دشوار است. مشتریان همچنین به دشواری خواهند توانست به حساب خارجی شما پول واریز کنند!

در صورتی که نیاز به جمع آوری پول از شرکت ها و یا سایر افراد در داخل چین دارید، بهتر است گزینه FIE را انتخاب کنید. در غیر اینصورت به راه اندازی یک دفتر نمایندگی بپردازید که از ماهیتی ساده تر جهت تاسیس برخوردار باشد.

برای دانستن اینکه چه کالا و خدماتی را به چین صادر کنیم روی لینک آبی ضربه بزنید

دفاتر نمایندگی

دفتر نمایندگی اصولا به عنوان یک شرکت در چین تلقی نشده بلکه شعبه ای از شرکت خارجی شما به حساب خواهد آمد. به علاوه، دفتر نمایندگی دخالتی در تجارت مستقیم در این کشور نداشته و تنها به امور تجاری غیر مستقیمی چون مشاوره تأمین منابع(منبع یابی) و حمایت و اقدامت قانونی در چین خواهد پرداخت. برای راه اندازی یک دفتر نمایندگی، باید شرکتی در خارج از چین که تأسیس و ثبت شده است، داشته باشید.

یکی از مزیت های دفتر نمایندگی این است که تأسیس آن نسبت به راه اندازی یک شرکت حقیقی در چین آسان تر می باشد. دفاتر نمایندگی نیاز به سرمایه ثبت شده ندارند.

 

قوانین کشور چین در مورد فعالیت تجاری مستقیم چندان شفاف نیست اما بنا به تعریف دولت این کشور، هرگونه فعالیت خرید و فروش به عنوان فعالیت تجاری مستقیم محسوب میشود بنابراین یک دفتر نمایندگی برای فعالیت های تولیدی مناسب نخواهد بود.

به عبارت دیگر، در برخی از  صنایع قانون مند (مانند خدمات قانونی)، سرمایه گذاران خارجی تنها مجاز به راه اندازی دفاتر نمایندگی هستند.برای همین تاسیس شرکت در چین کاری زمان بر است.

 

از خصوصیات مهم دفاتر نمایندگی این است که این دفاتر تنها می توانند درامدهای خود را از حساب های خارجی (بیرون از چین) دریافت کنند. مشتریان باید پول خود را به صورت ارز و به حساب خارج از کشور پرداخت کنند از کشور بدر صورت استفاده از درآمد خود و یا پرداخت قبوض درچین باید پول را از حساب بانکی کشور خود به یکی از حساب های داخلی این کشور واریز کنید.

تاسیس شرکت در چین

تأسیس دفتر نمایندگی

شرایط تأسیس دفتر نمایندگی به موقعیت و مکان آن بستگی دارد، اما مراحل تأسیس آن ساده بوده و کاملا مشخص است. برای آسان تر کردن مسائل می توانید از شرکت چینی که در ارائه خدمات تجاری نظیر تأسیس دفاتر نمایندگی تخصص دارد، استفادهکنید. می توانید برای یافتن شرکتهای خدمات اسپانسری به جستجوی آنلاین پرداخته و یا با اتاق بازرگانی محلی برای یافتن مراجع مناسب ارتباط برقرار کنید. در این زمینه می توانید با وزارت بازرگانی شعبات و یا کمیسیون همکاری اقتصادی و تجارتخارجی برای یافتن نامی مناسب برای دفتر خود ارتباط برقرار کنید

یکی از شرکت های بزرگ ارائه دهنده خدمات اسپانسری شانگهای Shanghai Corporate Consulting Co (www.haizhixin.com) میباشد.

در شانگهای و بسیاری از شهرهای چین می توانید یک شرکت ارائه دهنده خدمات شرکتهای خارجی (FESCO) جهت تأسیس دفتر نمایندگی در چین استخدام کنید. هزینه این شرکتها بابت راه اندازی یک دفتر نمایندگی در چین معمولا چیزی بیش از ۱۰۰۰تا ۴۰۰۰ دلار امریکا خواهد بود. برای تأسیس این دفتر به دو تا سه ماه زمان نیاز خواهید داشت.

اکثر مقامات تأیید کننده محلی سابقه و پیشینه شرکت شما را پیش از ارانه مجوز جهت تأسیس دفتر نمایندگی درخواست می کنند. در صورتی که تازه شرکتی در خارج از چین ثبت کرده و همزمان به دنبال تأسیس دفتر نمایندگی در این کشور باشید،تقاضای شما رد خواهد شد. به علاوه، دفاتر نمایندگی فاقد مسئولیت محدود بوده و شرکت ثبت شده شما در خارج از کشور مسئول تمامی بدهی ها و مسئولیت های این دفتر خواهد بود. در پایان اینکه تمامی فعالیتهای دفتر نمایندگی باید در قالب گستره تجاریشرکت اصلی در کشور شما باشد.

 

استخدام نیروی انسانی بعد از تاسیس شرکت در چین

از آنجا که دفاتر نمایندگی قادر به انجام تجارت مستقیم در چین نیستند، به همین دلیل نمیتوانند به طور مستقیم به استخدام نیروی چینی بپردازند. در مقابل این دفاتر باید از شرکتهای ارائه دهنده خدمات استخدامی منصوب به دولت، نظیر شرکت ارائه دهند خدمات شرکتهای خارجی(FESCO) یا (CIIC) استفاده کنند. هر شرکت فرمهای استاندارد قرارداد تامین نیروی مخصوص به خود را دارد که تا حدودی قابل بحث است، حتی اگر شما به طور مستقیم نیروی انسانی چینی خود را انتخاب کنید (مانند آن دسته از افرادی که اقامتدائمی در کشورهای خارجی دارند )آنها باید یکی از این شرکتها کار کنند. اما این شما هستید که شرایط کار را برای آنها تعیین خواهید کرد.

شما می توانید نیروی کار خارجی خود را بدون مراجعه به شرکت های ارائه دهنده خدمات استخدامی، انتخاب کنید. نیروی کار می توانند با شما در دفتر نمایندگی و یا شرکت اصلی در کشورتان قرارداد کاری ببندند.

 

تاسیس شرکت در چین

نگاهی به مالیات دفاتر نمایندگی

از عجیب ترین ویژگی های مرتبط با تجارت غیرمستقیم دفاتر نمایندگی، وجود ماليات بر آنها است. از آنجا که این دفاتر به انجام هیچ گونه تجارت مستقیمی در چین نمی پردازد پس به طور حتم سود چندانی نیز به دست نمی آورند ولی باید بدانید که به ایندفاتر مالیات بر درآمد تعلق گیرد برخلاف تصور شما، چینیها میدانند حتما برای دلیلی خاص این دفتر را تأسیس کرده اید.

 

در بسیاری از موارد، دولت مالیات بر این دفاتر را بر حسب سود فرضی آنها وضع می کند. در اکثر جاها، این بدان معنا است که دفاتر نمایندگی ملزم به پرداخت ۱۰ درصد درآمد تجاری خود هستند. در صورتی که این دفاتر درآمد و هزینه های خود رادقیقا ثبت کنند، می توانند مقدار مالیات خود را برطبق سود واقعی حساب کنند. در برخی از نواحی اقتصادی ویژه (SEZ) میزان این مالیات پایین تر است. می توانید برای محاسبات امور مالیاتی از شرکت های حسابداری کمک گیرید.

 

شرکت با سرمایه گذاری خارجی

هر شرکتی که حداقل ۲۵ درصد سرمایه گذاری خارجی داشته باشد به عنوان یک FIE یا شرکت سرمایه گذاری خارجی محسوب میشود. کسب امتیاز FIE از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا دولت تلاش دارد محل و نحوه سرمایه گذاری FIE راهدفمند کند. به سخن دیگر، این شرکت ها مزایای ویژه ا ی از دولت در برخی صنایع دریافت خواهند کرد. از طرف دیگر آنها ممکن است برای سرمایه گذاری در زمینه های دیگر با ممنوعیت روبه رو باشند.

در شرکتهای FIE شما قدرت تصمیم گیری کمی دارید:

 

  • چه نوع FIEی برای تجارت شما بهتر است شرکتی خارجی با مالکیت تمام (MFOE) یا شرکت سرمایه گذاری مشترک (JV)؟

 

  • در صورتی که انتخاب شما شرکت سرمایه گزاری مشترک است چه نوع JVی با شرایط تجاری شما سازگارتر است؟ شرکت مشارکتی با سرمایه مساوی (EJV) و یا شرکت سرمایه گذاری تعاونی (CJV)؟

 

 

  • شما به دنبال چه شخصیت حقوقی برای شرکت خود هستید: شرکتی با مسئولیت محدود (LLC) یا شرکتی با سهام مشارکتی؟اگر هم اکنون کمی احساس سردرگمی می کنید اصلا نگران نباشید. در این قسمت بیشتر به مقوله FIE خواهیم پرداخت.

 

انتخاب یک شرکت خارجی با مالکیت تمام

شرکتی را که در آن یک یا چند سرمایه گذار خارجی وجود داشته باشد، آن شرکت را شرکت سرمایه گذاری با مالکیت تمام خارجی (WFOE) گویند (گاهی به صورت WFOE نیز نوشته شده و به صورت woofi تلفظ می شود)، داشتن یک شرکتWFOE بدین معناست که شما کنترل مداوم بر مدیریت داشته و از مالکیت فکر خود به خوبی محافظت می کنید.

زمانی که چین برای نخستین بار در دهه ۸۰ میلادی درهای کشور خود را بر روی سرمایه گذاری خارجی گشود، فعالیت برای شرکتهای WFOE مجاز نبود. این نوع شرکتها در دهه ۹۰ ایجاد شده و تنها مجاز به فعالیت در برخی صنایع محدود بودند. اماامروزه دولت امکان فعالیت در صنایع بیشتری را برای سرمایه گذاران WFOE فراهم آورده است. بسیاری از سرمایه گذاران تمایل به سبک و سنگین کردن شرکتهای سرمایه گذاری مشترک، بالاخص مسائل مرتبط با فرهنگ و کنترل آن را دارند. به

همین دلیل اکثر سرمایه گذاران خارجی تمایل به خرید سهم شریک چینی خود بالاخص پس از مدتی فعالیت در چین را دارند و به دلیل این که در تجارت و تاسیس شرکت در چین احساس راحتی می کنند علاقه مندند که بدون رابطه و دخالت شرکای خود به کسب و کارخود ادامه دهند

 

انتخاب شرکت سرمایه گذاری مشترک

 

شرکت سرمایه گذاری مشترک (چنانچه از نام آن نیز مشخص است) به مفهوم مشارکت شما با یک شخص و یا شرکت دیگر است. در این کتاب زمانی که از اصطلاح JV استفاده میشود منظور همان مشترک چین و شرکت خارجی بوده که در آن حداقلیک شریک چینی از سرمایه ثبت شده برخوردار باشد.

مشارکت با شریک چینی مزایا و معایب خاص خود را دارد. از دیدگاه مثبت می توان گفت که در JV شما قادر به ایجاد کانال های فروش، نیروی کاری تعلیم دیده و امکاناتی چون زمین و کارخانه خواهید بود. همچنین، شریک چینی شما می تواند خیلی سریع از WFOE شرایط عملکردی مساعدی را برای شرکت شما به وجود آورد. از طرف دیگر JV به معنای این است که شما کنترل کافی برمدیریت نخواهید داشت. البته داشتن JV می تواند به مفهوم از دست دادن مالکیت فکری شما نیز باشد در پایان اینکه شما ممکن است انتخابی به جز ایجاد یک شرکت سرمایه گذاری مشترک نداشته باشید.

 

برخی از صنایع به وجود سرمایه گذاران خارجی جهت تأسیس شرکت سرمایه گذاری مشترک با شرکتهای چینی و انجام تجارت در این کشور احتیاج دارند در چین شما شاهد دو نوع شرکت سرمایه گذاریمشترک خواهید بود:

  • شرکت سرمایه گذاری مشترک با سرمایه مساوی (EJV): این نوع مشارکتها خیلی پیچیده نیستند. هر دو طرف از سهمی مشخص از سود برخوردار بوده و نسبت به سرمایه ثبت شده خویش از مسئولیت و خطر پذیری یکسانی برخوردارند. اعضایهیأت مديره الزاما براساس نسبت سرمایه اولیه طرفین نبوده و طبق قانون کسی که اقلیت سهام را دارا می باشد. نیز حداقل یک صندلی در هیأت مدیره دارد.
  • شرکت سرمایه گذاری تعاونی (CJV): این نوع مشارکت به گونه ای است که طرفینمی توانند مزایا (سود شرکت )را به گونه ای تنظیم کنند که وابسته به میزان سهام ،مالکیت یا سرمایه ثبت شده نباشد. افراد معمولا از این نوع مشارکت در

تجارت هایی استفاده می کنند که در آن یک طرف تمامی سهم و یا بخش بیشتر آن را نسبت به سایرین برای مدتی کوتاه صاحب می شود و در پایان دوره مشخص شده طرفهای دیگر مشارکت بخش بیشتری از دارایی (سود حاصل آمده) را بر خواهند داشت. این نوع تنظیمات معمولا در پروژه های دولتی و زیرساختی رایج است.

تاسیس شرکت در چین

 

تأسیس یک شرکت سرمایه گذاری مشترک: قرادادها و قوانین کشور چین

برای تاسیس شرکت مشارکتی شما و سایر شرکا باید قرارداد مشارکت (مشارکت نامه) امضا کنید. یک متن مناسب برای قرارداد مشارکت باید هیچ گونه على البدلی نداشته باشد و همانند سایر قراردادهای استانداردی باشد که در غرب نیز دیده میشود.

اساسنامه شرکت باید به گونه ای نوشته شده باشد که فهم آن برای شما آسان بوده و با متن قرارداد مشارکت نامه شما متناقض نباشد، در صورت وجود تناقض میان این دو قرارداد بسته شده به حالت تعلیق در خواهد آمد. این اساسنامه حکم یک پرونده بنیادینرا برای شرکت های چینی دارد . به طور حتم برای تنظیم اساسنامه و مشارکت نامه شرکت به یک وکیل نیاز خواهید داشت.

در ایجاد مشارکت از نوع تعاونی، قرارداد شما باید به مباحثی چون چه کسی و به چه میزان و در چه دوره ای از مشارکت برخوردار است، بپردازد؛ زیرا مسئولیت و میزان سود برداشتی شرکا در شرکت های تعاونی متفاوت از سهام شرکا از سرمایه ثبتشده است.

 

سعی کنید شروط حکمیت را در مشارکت نامه خود در نظر بگیرید. قرار دادن چنین موادی در مشارکت نامه به شما اجازه میدهد تا در صورت وقوع هر گونه اختلافی، آن را حل کرده و به دادگاه مراجعه نکنید. طبق قوانین انتخاب شده در مشارکت نامه،ازجانب داری غیرمنطقی جلوگیری بعمل آمده و فردی که از قابلیت و صلاحیت برخوردار است به شنیدن ماوقع و رفع اختلاف خواهد پرداخت.

قوانین چینی از سهامداران با سرمایه کم بسیار حمایت می کنند، پس توصیه می شود زمان و های خود را صرف مباحثه بر سر اینکه شرکت شما از تعداد آرا و صندلی بیشتری در هیأت مدیره برخوردار است، تلف نکنید. اکثر تصمیمات مهم به همراهی نیازداشته و در حقیقت داشتن رای اکثریت غالبا بی مفهوم است. در حقیقت، سعی کنید در یک شرکت مشارکتی هیچگاه خود را درگیر بحثهای مرتبط با اقلیت در برابر اکثریت نکنید. شما می توانید به عنوان یک سهامدار اقلیت، حق وتوی بیشتری داشته باشید.

همچنین ببینید

روش تجارت با چینی ها

تجارت با چینی ها

روش های تجارت با چینی ها در تمام کارهای تجاری، آداب و رسوم نکته مهمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *