انجام کارها در چین

انجام کارها در چین

چگونگی انجام کارها در چین

جشن گرفتن سال نوی چینی

سال نوی چینی  از بزرگترین تعطیلات ملی این کشور است. این تعطیلات به عنوان جشنواره بهاره به حساب می‌آید  زیرا چینی ها در آن آغاز بهار را جشن می گیرند. تاریخ آن بر حسب تقویم قمری چینی حساب می شود بنابراین زمان آن در هر سال چند روز با سال دیگر متفاوت است.

سال نوی چینی زمان بسیار خوبی برای شرکای تجاری، دوستان و خانواده است تا در کنار هم این ایام را جشن گیرند. اکثر مردم در این روزها با یکدیگر غذا و نوشیدنی خورده و گاهی به یکدیگر هدیه می دهد. شما نیز می توانید به شیوه های متعدد در این جشن شرکت کنید:

 • دوستان چینی خود را چند هفته پیش از تعطیلات رسمی به رستوران دعوت کنید .
 • برای رابط‌های چینی خود کارت تبریک بفرستید.
 • هدیه ای مناسب برای دوستان چینیتان ارسال کنید (برای کسب اطلاعات در زمینه دادن هدایا به

فصل ۱۶ مراجعه کنید) .هیچ گاه این زمان را برای سفر تجاری خود انتخاب نکنید. انتخاب این ایام مانند انتخاب کریسمس یا روز سال نوی میلادی برای تجارت است.

ساعت کار در این کشور از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر روزهای دوشنبه تا جمعه است. در صورتی که در سایر روزهای هفته موفق به برگزاری جلسات تجاری نشده اید میتوانید شنبه صبح را برای ملاقات با شرکای تجاری خود انتخاب کنید. مقامات دولتی معمولا در بعداز ظهر جمعه جلسات داخلی دارند بنابراین در صورتی که قرار است یکی از مقامات در جلسه تجاری شما حضور داشته باشد بهتر است این روز را برای مذاکرات خود انتخاب نکنید.

جلسات می تواند کوتاه و یا بلند مدت باشد. سعی کنید در برگزاری جلسات به نکات زیر توجه

داشته باشید:

 • باید از لغو هرگونه قراری که از پیش با چینی ها گذاشته اید شدیدا بپرهیزید. پس توصیه میشود  دز در زمان برنامه ریزی شده برای جلسات خود به تمامی مسائل جانبی آن توجه داشته باشید
 • سعی کنید همیشه میان قرارهای خود با چینها زمانی را به عنوان تلورانس قرار دهید. بدین طریق

در صورتی که یکی از جلسات طولانی تر شده و به وقت اضافه نیاز داشت دیگر دلهرهای نخواهید داشت و از آنجا که بیشتر شهرهای چین شلوغ و پر ترافیک است باید در برنامه ریزی خود زمانی را برای

جابجا شدن در شهر در نظر بگیرید.

شرکای تجاری شما ممکن است بعد از جلسه صبح شما را به یک ناهار چینی دعوت کنند گر قصد ندارید، با همتای چینی خود ناهار بخورید، قبل از این که به وقت ناهار برسیدهجلسه خود را خاتمه دهید. ادامه جلسه در پشت میز ناهار در چین متداول نیست. همچنین افراد معمولا در زمان صرف ناهار با تلفن همراه خود صحبت نمی کنند.

،سعی کنید از طریق فکس، تلفن یا ایمیل زمان و مکان برگزاری جلسه را با شرکای خود هماهنگ کنید چند روز مانده به روز جلسه نیز مجددا بر زمان برگزاری آن تاکید نمایید.

انتخاب مکان

گذاشتن قرار ملاقات در چین معمولا به معنای ملاقات با چینی ها در دفتر کار آنهاست چینی ها توجه زیادی به اطراف خود نشان می دهند. آنها معتقدند که موقعیت feng shui (تلفظ می شود fung – shway ) تأثیر مستقیمی بر موفقیت یا عدم آن بر تجارت آنها دا رد feng shui به مفهوم باد و آب است. چینی ها بدین طریق به دنبال هارمونی، توازن و انرژی در چیدمان اشیای داخل ساختمان ها، گل کاری و غیره می گردند. .در صورتی که باید مکان ملاقات با همتای چینی خود را در طول سفر به این کشور تعیین کنید باید به محیط و ظاهر این مکان بسیار اهمیت دهید. می توانید اتاق کنفرانس یکی از هتل های مجلل غربی را برای این کار رزرو کنید. در صورتی که دفتری در چین دارید و این دفتر از ظاهری زیبا برخوردار است میتوانید جلسه مذاکره خود را در آن برقرار کنید. یادتان باشد که هیچگاه در اتاق خود در هتل، لابی هتل و یا کافی شاپ با همتای چینی خود قرار ملاقات نگذارید.

مشخص کردن اهداف

برای آماده سازی تمامی حضار در جلسه تجاری اهداف خود را برای همتای چینی‌تان بازگو سازید، می‌توانید از طریق فکس و یا گفتگوی حضوری در زمان ملاقات به ذکر این اهداف بپردازید.

البته لازم‌ نیست پیشاپیش به جزئیات جلسه بپردازید. جلسات در چین معمولا طبق یک دستور کار رسمی دنبال نمیشود .

ورود محترمانه افراد

چینی ها تاکید زیادی بر ضوابط و اصول داشته که بر اساس آن حتی نحوه وارد شدن افراد به جلسه نیز تعریف شده است. قسمتهای آتی این فصل به شما در نشانه های مهمی که برای چینی ها دارای مفهوم بوده کمک می کند

رسیدن به جلسه

تاخیر در رسیدن به جلسه نشانه بی احترامی است. بنابراین سعی کنید وقت خود را به گونه ای تنظیم کنید که راس ساعت در جلسه حضور داشته باشید. تمامی اعضای گروه باید باهم در جلسه حضور پیدا کنند. اگر شما زودتر از دیگران به مکان برگزاری جلسه رسیدید. در صورتی که آب و هوا اجازه بدهد بیرون از ساختمان به انتظار سایرین بمانید تاخیر و از آن بدتر عدم حضور شما در جلسه ممکن است تأثیرات سوه بر روابط میان شما داشته باشد .

پیدا کردن مکان برگزاری جلسه ممکن است برای شما سخت باشد به همین دلیل پرسیدن آدرس دقیق مکان جلسه بسیار مهم است. سعی کنید زمان کافی برای یافتن مکان برای خود در نظر بگیرید. بهتر است تلفن همراه داشته باشید تا در صورت تأخیر آنها را مطلع سازید (برای کسب جزئیات بیشتر در این زمینه به قسمت بعدی برقراری ارتباطی مؤثر در بیرون از اتاق کنفرانس مراجعه کنید)

در شهرهای بزرگ چین، تابلوها و علائم راهنمایی در خیابان ها به دو زبان چینی و انگلیسی است، اما از آنجا که ترجمه انگلیسی مسیرها در بسیاری از موارد نادرست است به شما توصیه میشود تا پیش از سوار شدن به تاکسی آدرس صحیح مقصد را به همراه داشته باشید همچنین تا زمانی که از درست بودن مقصدی که رسیده اید مطمئن نشده اید تاکسی را نگه ندارید .

پرسیدن نشانی محل ملاقات بعدی از میزبان چینی درست نیست بخصوص اینکه قرار باشد با  یکی از رقبای آنها ملاقات داشته باشید! اما در صورتی که قرار است به دیدن وکیل خود بروید پرسیدن نشانی دفتر وی از میزبان‌تان میتواند امری شایسته و پسندیده باشد.

ورود به اتاق کنفرانس و معرفی خویش

همتای چینی شما ممکن است زودتر از شما در اتاق کنفرانس منتظر باشد. به محض ورود نماینده شرکت شما نمایندهای از شرکت چینی به هدایت وی و پیدا کردن مسیر در طول اتاق میپردازند.

اولین نفری که از شرکت شما باید وارد اتاق گفتگو شود، ارشدترین فرد گروه شماست. سپس رهبر ارشد گروه چینی به او خوشامد می گوید .

پیش از آغاز مذاکرات به معرفی خود به اعضای حاضر در جلسه بپردازید. با افراد حاضر در جلسه در حین معارفه دست بدهید. معمولا سران دو گروه مشغول دیدار از همدیگر بوده به همین دلیل تمامی افراد یکدفعه و همزمان با هم آشنا نخواهند شد. ممکن است نتوانید تک به تک با تمامی افراد آشنا شوید و این هیچ ایرادی ندارد. فرآیند معرفی ممکن است کمی برای شما عجیب به نظر برسد زیرا چینی ها آدم هایی خجالتی بوده و زمانی که شما در حال فعالیت هستید، ممکن است خودشان را به شما معرفی نکنند.

.تبادل کارت تجاری میان سران دو گروه و سایر افراد دارای رتبه بالاخص در اولین جلسه مذاکره امری متداول است .گاهی اوقات تبادل کارت تجاری با تمامی حاضرین در اتاق کنفرانس امری غیرممکن است، معرفی کردن خود بطور رسمی در انتهای جلسه نیز قابل قبول است اما از آنجا که ممکن است بدانید چه زمانی جلسه به إتمام می رسد بهتر است سریع تر این کار را انجام بدهید.  یه کارت های تجاری که از گروه همتای خود گرفته اید را برای بررسی صاحبان آن روی ميز جلوی خود بگذارید.

یافتن صندلی

در جلسات رسمی تر اتاق کنفرانس تنظیمات ویژه ای دارد. میز کنفرانس در این اتاق ها معمولا به شکلU  بوده و صندلی های راحتی پشت آن قرار دارد. حضار برای صرف چای در ابتدای مذاکره در جایگاه تعیین شده قرار می گیرند. سران معمولا در انتهای میز به گونه ای که یک طرف رهبر شرکت خارجی و طرف مقابل و انتهای میز رهبر چینی قرار گرفته می نشینند. رهبر گروه چینی جایگاه ویژه فرد ارشد گروه شما را نشان می دهد. سران دو گروه روبه روی  هم  و با فاصله یک میز میان آنها می نشینند. در کنار رهبر گروه شما شخصی که بالاترین رتبه را پس از دارد قرار می گیرد. نشستن افراد در کنار همدیگر بر اساس درجه و رتبه آنها در شرکت است. چیدمان  نشستن طرف چینی شما نیز به همین منوال خواهد بود به گونه ای که افراد هم‌رتبه مقابل یکدیگر خواهند نشست (توجه: شخص مترجم باید سمت راست رهبر شرکت بنشیند).

این چیدمان در جلساتی که با شرکتهای خصوصی یا مذاکراتی که با مدیران جوان، بالاخص آن دسته که تحصیلات خود را در خارج از چین گذرانده اند با تجربه کار در خارج از کشور را دارنده بدین منوال نخواهد بود. در این صورت به همتای چینی خود اجازه دهید تا جایگاه شما را برای نشستن به شما نشان دهند.

زمانی برای نوشیدن چای

نوشیدن چای و لذت بردن از زندگی بخشی از تجارت در چین است. در اکثر جلت تجاری همتای  چینی شما با چای گرم و یا چای سبز از شما پذیرایی خواهد کرد. چینی ها معمولا چیزی به برای خود نمی افزایند پس شما هم درخواست شکر با خامه نداشته باشید.

برای نوشیدن چای اجازه دهید تا کاملا سرد شود در این لحظه برگ های چای در فنجان شما ته نشین شده و هنگام نوشیدن مزاحم شما نخواهند شد. خوردن این برگ ها به طور تصادفی هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. نیاز نیست چای خود را تا آخر بنوشید. نوشیدن چند جرعه از آن در حین جلسه مودبانه است.

اگر فنجان چای خود را تا ته سرکشیدید ممکن است مجددا فنجان شما را با آب گرم پر کنند. برخلاف چای های کیسه ای ( tea – bag ) بی کیفیت، برگهای چای باقی مانده در فنجان تا چندین بار می توانند چای درست کنند و تازه باقی بمانند. هرچه دیرتر چای خود را صرف کنید این برگها مزه بیشتری را به آن می دهند. اما اگر زیاد چای دوست ندارید می توانید برای اینکه مؤدب به نظر برسید خیلی سریع نوشیدنی خود را میل کنید.

محاورات کوتاه

پس از اتمام معارفه و صرف چای، انجام محاورات کوتاه رایج است. محاورات معمولا تنها میان سران دو گروه صورت می گیرد. این گفتگوها معمولا در مورد آب و هوای هتلی که در آن اقامت دارید،

روزی که به چین رسیده اید و غیره است. در همین اثنا سایر اعضای گروه منتظر می مانند تا سخنان سران گروه ها به اتمام برسد و آماده مذاکره شوند.

 

اصل مطلب

جلسه اول مذاکره معمولا به  معارفه و شناسایی اعضای شرکت کننده میگذرد در جلسات ابتدایی معمولا سخنان کمتری درباره تجارت و معامله به میان می آید. اما هرچه جلسات جلو می رود و پربارتر میشود چنین چیزی  معمولا زمانی صورت می گیرد که طرف چینی شما احساس کنند شما را بهتر شناخته و اعتماد کافی جهت آغاز تجارت ایجاد شده است. این قسمت به چگونگی فرایند تجاری می پردازد.

چای در چین

فرهنگ نوشیدن چای در چین به هزاران سال قبل باز می گردد. چای از بزرگترین صادرات چین بوده و امروزه  نیز این کشور به صادرات چای شهرت دارد. چینی ها علاقه فراوانی به تسهیم این قسمت از فرهنگی خود با دیگران دارند. نوشیدن چای در اکثر معاملات تجاری این کشور مرسوم است.

هشت نوع چای در این کشور کشت می شود که هر یک دارای گونه های متعدد است. از انواع چای کشت شده چین می توان به چای سبزه oolong چای سیاه، قرمز، سفید، زرد و چای گل که بیشتر به صورت فشرده است نام برد. چای سبز در چین نسبت به سایر انواع چای مرسوم تر بوده و به بازدید کنندگان خارجی نوشیدن آن بسیار توصیه می شود. برگهای این چای به وسیله حرارت خشک شده و در مرحله تخمیر قرار نمی گیرند. چای سبز سبک بوده و مزه گياه داشته و نسبتا تلخ است. در این نوع چای میزان خیلی کمی کافئین وجود دارد. غربی ها بیشتر به نوشیدن چای سیاه که کاملا تخمیر شده و بر اثر این عمل طعم و رنگ تیره تری به آن بخشیده میشود عادت دارند. چای نه تنها به خاطر طعم آن بلکه به خاطر ویژگی دارویی که دارد با ارزش  است چای سبز به علت آنتی اکسیدان هایی که دارد میزان کلسترول خون را پایین آورده و نسبت کلسترول HDL (کلسترول مفید) به LDL (کلسترول مضر) را افزایش می دهد. علاوه بر این، چای سبز به بدن شما در مبارزه با سرطان و بیماری های قلبی عروقی و عفونت کمک می کند. برخی نیز بدین نتیجه رسیده اند که چای سیاه نیز در پایین آوردن کلسترل مضر LDL و جلوگیری از خطرات سکته قلبی در انسان مفید است.

چینی ها معمولا از آنجا که نگران از دست دادن وجهه و اعتبار خود هستند در طول مذاکره هیچ تصمیم مهمی را اتخاذ نمی کنند. در بیشتر موارد، شما پاسخ آنچه به دنبال آن هستید را در جلسات بعدی خواهید گرفت.

آغاز جلسه و سخنرانی

در اینجا به چگونگی آغاز جلسات می پردازیم :

 • جلسه معمولا زمانی به طور رسمی آغاز می شود که رهبر گروه چینی به خوشامدگویی رهبر گروه خارجی و سایر بازدیدکنندگان می پردازد. رهبر گروه شما نیز با سخنان آغازین جلسه را آغاز می کند
 • سران هر گروه به معرفی تک تک اعضای خود و وظایف آنها در درون شرکت می پردازند

نیاز نیست خود را خیلی درگیر معرفی سمت افراد دون پایه در شرکت کنید،جلسات عادی افراد خود به معرفی خویش می پردازند در درون شرکت می پردازنده نیاز د دون پایه در شرکت کنی

(3سران گروه به تبادل عباراتی کلی و مودبانه با همدیگر می پردازند می توانید سخن خود را با نشان دادن خوشحالی و قدردانی از طرف مقابل که افتخار آشنایی و مذاکره با آنها را یافته اید آغاز کنید. به طرف چینی خود اجازه دهید تا لو نیز از شما قدردانی کند

(4 به طور مختصر به معرفی شرکت خود به همتای چینی تان بپردازید. پیش از اینکه سخنرانی

خود را شروع کنید به طور شفاهی مقدمه ای کوتاه جهت معرفی شرکت خود به همتای چینی تان ارائه دهید. اجازه دهید تا طرف مقابل نیز به معرفی شرکت خود بپردازد تنها به مترجم چینی خود تکیه نکنید معمولا این مترجمین داشجویان تازه فارغ التحصیل شده و یا متخصصان جوان و کم تجربه ای هستند که اطلاعات چندانی از تجارت شما و اصطلاحات آن ندارند. باید مطمئن باشید سخنرانی شما تأثیرات لازم را (همانطور که برنامه ریزی کرده اید) بر دیگران بگذارد. به همین دلیل داشتن مترجم ویژه شرکت خود اند با وی راحت تر کار کنید، مؤثرتر خواهد بود. برای جزئیات بیشتر در زمينه مترجم بهتر است به فصل دوم مراجعه کنید.

ایراد سخنرانی

پیش از آنکه سخنرانی خود را آغاز کنید نسخه برگردان چینی متن سخنرانی را در اختیار همتای چینی تان قرار دهید تا بتوانند همزمان نگاهی به این نوشته ها بیندازید تا جایی که ممکن است سعی کنید با طرف چینی تان ارتباط برقرار کنید. نسخه های کپی شده بیشتری نزد خود داشته باشید زیرا گاهی اوقات تعداد حاضرین بیشتر از انتظار شما خواهد بود. .

شخصی که نمایندگی شرکت شما را به عهده می گیرد باید از پس مذاکرات نیز برآید. چینی ها انتظار دارند این فرد مذاکرات لازم را انجام داده و بر روند آن نیز کنترل داشته باشد. آنها نیز به خوبی سخنان این فراد را دنبال خواهند کرد. در جلسات ابتدایی، موضوع مذاکرات بیشتر بر معرفی شرکت و اهداف و پیشینه آن خواهد بود. بعد از اتمام معارفه می توانید هدف خود را از حضور در چین بیان کنید و سعی کنید در جلسه اول ملاقات خود با چینیها شما هدایت و کنترل جلسه را در دست نگیرید. در معرفی شرکت به آنها نیز زمان کافی بدهید. چینی ها اهمیت زیادی به رتبه و درجه افراد می دهند به همین دلیل پسران گروه و کنترل را در مذاکرات خواهند داشت. رهبر شرکت شما باید رهبر ارشد گروه چینی را مستقیما مورد خطاب قرار دهد. بنابراین، طرز نشستن وی در جلسه گفتمان باید به گونه ای باشد که  چهره وی درمقابل  چهره رهبر گروه چینی قرار گرفته باشد و نه مترجم یا سایر اعضای گروه.

رهبر ارشد گروه شما باید روند مذاکرات را تنظیم کرده و ابتدا با معرفی مفاهیم کلی سخنان خود را آغاز کند در زمان  ذكر مسائل جزئی رهبر ارشد می تواند سخنرانی را به دست افراد کارشناس گروه خود بسپارد. سعی کنید خیلی خوب از تمامی اعضای گروه شرکت استفاده کرده و متخصصین خود را به همتای چینی تان نشان دهيد! زمانی که از اعضای گروه خود می خواهید تا به سخنرانی در مورد موضوع تخصصی خود بپردازند به همتای چینی تان تخصص أعضای گروه خود را نیز نشان داده آنها با افراد شما بیشتر آشنا خواهند شد. البته باید بخاطر بسپارید که سخن گفتن بدون اجازه گروه از نظر دیگران بی ادبی خواهد بود.

بهترین زمان یادداشت برداری برای سایر اعضای گروه زمانی است که سران دوشرکت مشغول محاوره با یکدیگر هستند. تاجرین چینی دقت و مهارت کافی در یادداشت برداری سخنان خارجیها دارند تا بتوانند در صورت نیاز بعدها به سود خود از آنها استفاده کنند.

استفاده عاقلانه از مترجمین

بسیاری از ارتباطات تجاری به استفاده درست از مترجمین وابسته است. در فصل در این مورد پراخته ایم. در اینجا نیز توصیه هایی در مورد استفاده از مترجمین وی انجام مذاکره ارائه خواهیم داد:

 • حتی الامکان از به کار گیری واژه‌های دشوار، اصطلاحات فنی و عبارات خاص اجتناب ورزید، از بکار بردن واژه ها و عبارات انگیسی دشوار که درک و ترجمه آن برای و مترجم شما دشوار باشد، خودداری کنید. بهتر است خیلی آرام و شمرده سخن گویید
 • سعی کنید پس از گفتن دو جمله کمی صبر کنید: در این صورت مترجم شما زمان کافی در دنبال کردن گفته های شما خواهد داشت . سعی کنید به جای برقرار کردن ارتباط نگاهی با مترجم با همتای چینی تان چشم در چشم سخن گویید. چینی ها زیاد به افرادی که در حین سخن گفتن به آنها نگاه نمی کنند، اعتماد نخواهند داشت.
 • هیچگاه برای گرفتن پاسخ از چینی ها عجله بخرج ندهید. تعجب نکنید اگر چینی ها در برابر چیزی که در جلسه گفته شده است سکوت کرده و عکس العملی از خود نشان ندهند. چینی ها معمولا پیش از پاسخ گفتن به سؤال، در مورد آن فکر می کنند تا جواب مناسبی ارائه دهند.
 • سعی کنید مترجمین شما در ساعت استراحت میان جلسات در مورد شما و موقعیت شرکت تان بیش از حد غلو نکنند. مترجم شما باید تمامی سخنان شما، حتی محاورات روزمرمتان را برای همتای چینی ترجمه کند وی نباید داوطلبانه تلاش به تأثیرگذاری بر مبنای شما داشته باشد

هیچگاه فکر نکنید که چینی ها اصلا انگلیسی نمیدانند. سعی کنید در جلسه و یا خارج از آن (حتی در دستشویی) نیز مراقب آنچه که می گویید باشید.

جمع بندی مذاکرات و پایان جلسه

پس از اتمام جلسه از همتای چینی تان تشکر کنید (شما با اعلام یکی از سران، از ختم جلسه مطلع خواهید شد)، می توانید از مهمان نوازی همتای چینی خود و اینکه فرصتی یافته اید تا در خدمت انها باشید و مذاکرات مثبت تجاری خود تشکر و قدردانی کنید. در هنگام بیرون رفتن با تمامی اعضای  گروه چینی دست داده و خداحافظی کنید. پیام نهایی مشارکت خود را به رهبر گروه چینی اعلام دارید.

ابتدا شما و نمایندگان شرکت شما باید، اتاق کنفرانس را ترک کنند. انتظار ترک اتاق را به اتفاق همتای چینی تان نداشته باشید. آنها معمولا یکی از نمایندگان خود را برای هدایت شما تا آسانسور و یا درب خروجی می فرستند.

برقراری ارتباطی مؤثر در بیرون از اتاق کنفرانس

از آنجا که چینی ها به برقراری ارتباط شخصی اهمیت می دهند، در نتیجه معمولا تمایل به تعامل تجاری به صورت فردی خواهند داشت. از زمانی که استفاده از تلفن های همراه در چین توسعه یافته است، برقراری ارتباط فردی با آنها از طریق تلفن نیز گزینه خوبی است استفاده از سایر رسانه های الکترونیکی نظیر اینترنت و ارسال پیام های متنی فرصت هایی را برای برقراری ارتباط با چینی ها بالاخص در زمینه تجارت امکان پذیر ساخته است.

 

استفاده از تلفن

امروزه، افراد بیشتر معاملات تجاری خود را از طریق تلفن انجام میدهند. سرعت استفاده از تلفن های همراه در این کشور رو به رشد است. قریب به ۵۰۰ میلیون نفر در چین تلفن همراه دارند و  سالانه ۵۰ میلیون نفر به این آمار افزوده میشود.

هیچگاه تجارت های مهم را به صورت تلفنی انجام ندهید (مگر آنکه ناچار باشید).

 

 

 

دسترسی به افراد در دفتر کارشان

دسترسی به افراد از طریق تلفن محل کارشان در چین امری دشوار است زیرا مدیران اکثرا در طول روز مشغول بوده و به انجام گفتگوی حضوری می پردازند. اگر تلفن داخلی به زنگ زدن خود ادامه داده و شما همچنان بی نتیجه پشت خط منتظر مانده اید، هیچ تعجب نکنید.

اکثر تاجرین ارشد چینی برای پاسخ گویی به تلفن های خود از دستیار استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است که دستیابی به فرد مورد نظر از این طریق نیز کار آسانی نیست. در صورت آشنا شدن با دستیار این مدیران، آنها شماره تماس مستقیمی در اختیارتان قرار خواهند داد تا در صورت مشکل بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

استفاده از تلفن همراه

تماس با تلفن همراه فرد مورد نظر بهترین شیوه برای دسترسی به او است. به ندرت چینی ها تلفن همراه خود را حتی در جلسات تجاری خاموش می کنند! (می توانید با خاموش کردن تلفن همراه خود در این جلسات الگوی خوبی برای آنها باشید) گرفتن شماره موبایل چینیها معمولا کمی سخت است زیرا آنها تا شما را نشناسند شماره تلفن خود را به شما نخواهند داد. .

برای استفاده از تلفن همراه خود در چین باید سرویس رومینگ بین المللی آن را در صورت فعال نبودن، فعال کنید. یک ماه پیش از سفر به این کشور با شرکت امور مشترکین تلفن همراه خود تماس حاصل کرده و ببینید آیا باید تلفن خود را در چین unlock کنید یا خیر. در صورتی که به شما گفته شد می توانید تلفن خود را unlock کنید بدین معنا است که در چین می توانید از سرویس مخابراتی این کشور با قیمتی ارزان تر استفاده کنید. با خریدن شماره و مدت زمان محاوره می توانید از خدمات بین المللی و سرویس رومینگ چین بهره مند شوید.

گرفتن پیام:امکان گرفتن پست صوتی وجود ندارد

جالب است بدانید که تاجرین چینی از پست صوتی (voice mail) نه در دفتر کار و نه در تلفن همراه خود و نه  در هیچ جای دیگر استفاده نمی کنند زمانی که چینی ها به شما زنگ می زنند بدین معنا است که می خواهند با شما صحبت کنند. آنها دوست ندارند voice mail شما صحبت کنند. پس در چین تنها می توانید از طریق تلفن به افراد دستیابی داشته باشیده شما امکان ضبط صدا و پیام های صوتی خود را نخواهید داشت. اکثر چینی ها از سیستم گیرنده پیام های صوتی  در موبایل و با تلفن محل کار خود استفاده نمی کنند. در صورتی که موفق به برقراری ارتباط  از طریق تلفن نشدید به جای امتحان کردن مجدد بهتر است برای وی SMS (پیامک) بفرستید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

راه اندازی شرکت در چین

راه اندازی شرکت در چین

9 نکته ای که باید قبل از راه اندازی شرکت در چین بدانید. راه اندازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *