سلسله های چین

سلسله های چین

خلاصه ایی از سلسله های چین

سلسله های چین

 

سلسله های چین

با وجود اقتدار آغازین، سلسله جو به تدریج ضعیف شد. سرزمین چین هر روز به واحدهای کوچک سیاسی تجزیه میشد، در دوره بهار و پاییز از سال ۷۲۲ تا ۴۸۱ پیش از میلاد، بیش از ۱۷۰ دولت خودمختار در چین به وجود آمدند. در دوره « دولت های درگیر» و از سال ۴۰۳ تا ۲۲۱ پیش از میلاد، نیز فقط هشت یا نه دولت بزرگ وجود داشتند. سرانجام، دولت «چین» که هر روز قدرتمندتر میشد، دولت های دیگر را مغلوب کرد و بر آنها مسلط شد. نام سرزمین چین از نام همین سلسله گرفته شده است. در سال ۲۴۶ پیش از میلاد، پادشاه نه ساله چین«چنگ» بر تخت نشست، او با حمایت مشاوران برجسته اش خود را فرمانده ارتش نامید و دولتهای پراکنده را یکی پس از دیگری مغلوب کرد. او در سال ۲۲۱ پیش از میلاد، حکومتی مرکزی تاسیس کرد و خود را نخستین خاقان چین نامید. او پس از دو حادثه ننگ آور شهرت بدی یافت. این امپراتور دستور داد که تعداد بسیار زیادی از کتاب های تاریخی و همین طور آثار کنفسیوس را در آتش سوزانند، تاریخ چین می بایست به خواست او، از زمان تاجگذاریش به بعد نوشته می شد، همچنین شی هوانگ دی، دستور داد ۴۶۰ نفر از دانشمندانی را که در برابر کتابسوزی مقاومت کرده بودند، در دریای بیرون از شهر، زنده به گور کنند.

اقدامات شي هوانگ دی

«شي هوانگ دی» دستور داد که در سرتاسر قلمروش با خطی واحد که شامل ۳۰۰۰ نشانه بود نگارش شود. بدین ترتیب، در سراسر چین کتیبه های یادبود و سنگ نوشته هایی با خط واحد ساخته شد. همین کتیبه ها و نشانه ها اساس خط امروزی چین را پدید آوردهاند. امپراتور برای سرتاسر سرزمین چین، مقررات لازم الاجرایی وضع کرد. به دستور او، واحد پول، واحدهای اندازگیری طول و وزن و حتی اندازه پهنای وسایل نقلیه یکسان شد. «شی هوانگ دی» در پایتخت خود، شین یانگ.،مستقر شد که در نزدیکی شیان، در استان شان شی بود. امپراتور فرمان داد جاده هایی بسازند که همه بخش های کشور را به پایتخت متصل کنند. این جاده مستقیم ۵۰ متر عرض و ۹۰۰ کیلومتر درازا داشته و به طرف شمال تا مرکز دشت مغولستان پیش می رفته است

مرگ شی هوانگ دی

«شی هوانگ دی» در سال ۳۱۰ پیش از میلاد در سفری اکتشافی درگذشت. مرگ او را ابتدا مخفی نگه داشتند، به طوری که حتی همراهان امپراتور نیز متوجه مرگ او نشدند، صفوف ملازمان و خادمان همراه با جسد امپراتور از سراسر چین گذشتند. تابستان گرمی بود و جسد کم کم داشت میپوسید. به همین دلیل دوستان و آشنایان نزدیک امپراتور ارابه ای را پر از ماهی گندیده کردند و همراه خود به راه انداختند تا بوی آنها، بوی تعفن جسد را بپوشاند. پس از دو ماه، مراسم خاکسپاری نخستین امپراتور چین در پایتخت و با چنان شکوهی برگزار شد که تا آن زمان سابقه نداشت. کارکنان سیاهپوش دربار و جنگجویان مسلح کنار ورودی دروازه شرقی آرامگاه ایستادند. هدایت مشایعت كنندگان بر عهده راهبی بود که باید ارواح و شیاطین را از آنجا دور میکرد. تابوت چوبی را در عمق ۵۰ متری قرار دادند. در این قسمت نیز، راهبانی به انتظار ایستاده بودند تا مراسم خاکسپاری را اجرا کنند. سوماچین مورخ نوشته است: بعد از آنکه نخستین امپراتور در گور جای گرفت و فضای داخل مقبره مسدود شد، دروازه های بیرونی و میانی را مهر و موم کردند.  دیوار چین

«شی هوانگ دی» نخستین امپراتور دستور داد دیوار بزرگ را بسازند تا او بتواند امپراتوریش را از تجاوز بیابان نشینان شمالی حفظ کند. برای این منظور، او حصارها و خاکریزهای دفاعی عریض را به صورت قلعه ای یکپارچه در آورد که حدود ۶۰۰۰ کیلومتر امتداد داشت و مرزهای شمالی و شرقی چین را در بر داشت، برج های دیوار، پایگاه هایی نظامی بودند که انبارهای مهمات و محل سكونت سربازان در آنها قرار داشت. آنان از داخل برج ها می توانستند با کمک آتش، دود باعلامت های صوتی خاصی، اخبار مهم را تا فاصله ای دور مخابره کنند.

فروپاشی سلسله چین

بعد از مرگ شی هوانگ دی، آشوب و نا آرامی سراسر کشور را فرا گرفت.زی پینگ آخرین شاه سلسله چین، از کشاورزی به نام «ليوبانگ» رهبر شورشیان، شکست خورد و با پیروزی اليوبانگ عصر تازه ای در تاریخ چین آغاز گشت.

 

همچنین ببینید

اپرای پکن

اپرای پکن

اپرای پکن و شهرت جهانی آوازی وجود دارد که در آن عنوان می‌شود: «خارجیها اپرای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *