تتاریخچه زبان چینی

تاریخچه زبان چینی

تاریخچه زبان چینی

تاریخچه زبان چینی

تاریخچه زبان چینی با شکل نگارشی خاص خود.،رمز نامه‌ای از اشارات ظریف است که هیچ مانندی در جهان ندارد و هیچ زبانی در سادگی و رساندن اندیشه‌های بسیار در قالب عبارت‌هایی کوتاه با آن برابری نمی‌کند.

درتاریخچه زبان چینی هیچ چیز مستقیم بیان نمی‌شود بلکه طرحی است کلی که به مفهوم اصلی شارت دارد و برای هر آنچه در جهان موجود است نشانه ویژه‌ای وجود دارد.

یک نشانه ساده نگارشی در اين زبان بار معنایی بسياري از کلمات را در زبان‌های دیگر درخود جای داده است. به همین دلیل برخی گمان برده‌اند که زبان چینی بیش از اندازه اشاره‌ای و مبهم است.

در حالیکه به نظر مردم چین ابهام‌گویی گناهش از پر گویی کم‌تر است. در تمام زبان‌های مردم متمدن جهان، فرا گرفتن خواندن و نوشتن, با هم توام است در حالیکه درتاریخچه زبان چینی قضیه برخلاف آن است.

هستند بسیاری که به چینی خوب حرف می‌زنند در حالیکه از خواندن و نوشتن آن عاجزند. در واقع چینی گفتاری و چینی نوشتاری در حکم دو زبان جداگانه هستند که رسانه یکی شنیداری و دیگری دیداري است. لذا می‌توان ادعا کرد که چینی گفتاری یکی از ساده‌ترین و چینی نوشتاری یکی از دشوارترین زبان‌های دنیا است.

در این زبان خط نماینده معنا است نه آوا, و به اصطلاح خط اندیشه‌نگاری است نه الفبایی، که نگاره‌های پایه‌ای آن بیانگر اشیای طبیعی هستند.

و همین ویژگی سبب شده که در طول تاریخ مردمان این سرزمین پهناور با زبان‌ها و گویش‌های گوناگون، در ادبیات مکتوب با هم پیوند داشته باشد و هر کس به زبان خود متن‌ها را بخواند و بفهمد، و خط چینی در طول تاریخ رشته يگانگی مردم اين سرزمین بوده و هر چيني باسواد مي‌توانست تمام آثار ادبي و نوشته‌هاي سده‌ها و هزاره‌های پیشین کشور خویش را بخواند و بفهمد.

اين خط بی‌بدیل با هنر خوشنویسی برجسته آن یکی از جلوه‌های هنر چینی و ظرافت آن است که آموختن آن نیازمند ریاضت و تمرین دراز مدت و ذوق خاصی است.

تاریخچه زبان چینی

تحول در تاریخچه زبان چینی

سرنوشت تاریخچه زبان چینی وخط چینی در سرزمین اصلی با پیروزی حزب کمونیست در سال ۱۹۴۹  دچار تحول شده و از حالت قدیمی و به شدت متکی به علایم نوشتاری سنتی به سوی سهولت و ساده‌نگاری گرايش پیدا کرد در حالیکه در سرزمین‌های پیرامونی همچون تایوان،هنگ کنگ و ماکائو و حتی سنگاپور و مالزی اصرار بر ادامه همان سبک و سیاق گذشته شد.

این اختلاف نگارشی (تأکید می‌کنم،نگارشی) موجب فاصله‌ای نه چندان کم بين خط در سرزمین اصلی و مناطق پیش گفته شده و پس از گذشت حدود نیم قرن از آن،خواندن نوشته‌های دو سوی مرز برای ساکنین طرف دیگر مشکل آفرین گردید. لذا خواندن آنچه در چین کمونیست منتشر می‌شود.

برای چینی‌های خارج از سرزمین اصلی دشوار و قرائت نشریات مناطق فوق برای ساکنین سرزمین مادری نا آشنا وسخت است. این در حالی است که تلفظ هر دوی آنان یکی است. البته اين اختلاف در تلفظ حتی در داخل سرزمین اصلی و در بین ساکنین مناطق مختلف سرزمین پهناورچین نیز وجود دارد و ممکن است یک کلمه را ساکنین مناطق شمالی به نوعی تلفظ کنند در حالیکه در مناطق جنوبي نوع تلفظ آن به طور کلی متفاوت است.

این تنوع در تلفظ غیر از تفاوت در لهجه‌ها و گویش‌ها است که حتی دو روستای همجوار زبان یکدیگر را نمی‌فهمند. اگرچه خط نوشتاری هر دو یکی است.

آغاز اصلاحات افتصادی در اواخر دهه هفتاد قرن گذشته میلادی و میل و گرایش شدید برخي از روشنفکران به انجام تفییرات در هر آنچه که مربوط به گذشته بود کم‌کم نزدیک بود دامن خط و زبان چینی را هم بگیرد.

برخی از روشنفکران و حامیان خارجی آنان به شدت ایده کنار گذاشتین خط و حروف چینی و استفاده از حروف لاتین را مطرح نموده و تبلیغ می‌کردند که علت اصلی عقب ماندگی چین استفاده از خط و حروف چینی است.

درست همان تفکری که از سوی برخی از روشنفکران وطنی در گذشته‌های نه چندان دور در مورد خط و زبان فارسی مطرح می‌شد. اما سرانجام فرهیختگان سنتگرا با تلاش‌های فراوان مانع از پیاده شدن این ایده شده و از خط و زبان کهن و ریشه‌دار چینی حراست کردند.

تاریخچه زبان چینی

ورود به بازار جهانی اگرچه هزاران علايم نوشتاری و دشواری تلفظ, زبان چینی را یکی از سخت‌نرین زبان‌های دنیا برای یادگیری کرده و زبان‌شناسان آن را در گروه چهار زبان‌های سخت دنیا قرار داد‌اند.

و تا چند دهه پیش کسی جرأت و رغبتی برای یادگیری آن از خود نشان نمی‌داد. اما امروزه این دشواری‌ها نه تنها نتوانسته مانع گرایش و تمایل میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای یادگیری این زبان شود.

بلکه «توسعه اقتصادی چین طی دو دهه گذشته»و «حضور فعالسرمایه‌گذاران خارجی در اين کشور» و «اتخاذ سیاست درهای باز از سوی دولتمردان چینی» موجب شده که این زبان دشوار و مهجور، در قرن بیست و یکم در آستانه تبدیل شدن به یک زبان بین‌المللی قرار گرفته و برای جهانی شدن و همدوش شدن با زبان انگلیسی، زمینه‌سازی نماید.

افزايش سرسام آور زبان‌آموزان جینی در سراسر جهان و ایجاد کرسی‌های تدریس آن در دانشگاه‌های معتبر شرق و بویژه غرب و سرازیر شدن سالائه ده‌ها هزار دانشجوی خارجی به چین به منظور یادگیری زبان و فرهنگ چینی، گواه روشن این واقعیت است.

بر اساس آمار منتشره از سوی وزارت آموزش چین، هم‌اکنون بیش از ۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان و در سطرح مختلف از مدارس ابتدایی و متوسطه گرفته تا دانشگاه‌ها و مراکز علمی – پژوهشی، سرگرم یادگیری زبان چینی هستند.

طبق اين آمار در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰دانشگاه در یکصد کشور جهان اقدام به راه اندازی کرسی‌های آموزش زبان چینی کرده و در انگلستان و آمریکا هزاران مدرسه ابتدایی و متوسطه زبان چینی را در زمره زبان‌های انتخابی,دانش آموزان قرار داده‌اند.

و در شرق آسیا بیش از بیست هزار معلم به امر آموزش زبان چینی به داوطلبان اشتغال دارند که اين مقدار پاسخگوی خیل داوطلبان نیست. وزارت آموزش چین سالانه علاوه بر اعزام صدها معلم داوطلب برای تدریس زبان چینی به دیگر کشورها، دانشجویان چینی شاغل به تحصیل در کشورهای خارجی و يا زبان آموختگان همان کشورها را به کار گرفته تا بتواند بخشی از نیاز سیل مشتاقان به یادگیری زبان چینی را پاسخ دهد.درباره گسترش زبان چینی بیشتر بدانید.

تاریخچه زبان چینی

اين وزارت‌خانه که از سال ۱۹۵۱ مسئولیت آموزش زبان چینی به علاقمندان خارجی را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۹۸ جهت ایجاد وحدت رویه در سیستم آموزشی و متون درسی و برگزاری آزمون یکسان و صدور گواهینامه معتبر برای زبان آموختگان، اقدام به برگزاری آزمون سراسری تحت عنوان «آزمون مهارت زبان چینی» (HSK) همچون آزمون سراسری تافل نمود. اين آزمون در سال ۲۰۰۴ در ۱۵۱ حوزه امتحانی در ۳۴ کشور جهان بصورت همزمان برای بیش از ۹۰ هزار زبان‌آموز برگزار و گواهینامه معتبر کسب مهارت در زبان چینی برای آنان صادر شد.

طبق آمار منتشره از سوی وزارت آموزش چین, میزان داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون بین المللی HSK سالانه ۴۰ درصد رشد داشته است و اين در حالی است که فقط در سال ۲۰۰۴ بیش از ۸۶ هزار دانشجوی خارجی نیز جهت تحصیل در رشته زبان و ادبیات و فرهنگ چینی, در بیش از ۳۰۰ دانشگاه این کشور ثبت نام به عمل آورد‌اند.

موج فراگیری زبان چینی و یا به تعییر دیگر.، تب چینی آموزی, در سراسر دنیا این ایده را در بين برخی از تحلیل‌گران به وجود آورده است که با توجه به موج مهارنشدنی توسعه اقتصادی چین طی در دهه گذشته، امکان جهانی شدن زبان چینی نیز غیر محتمل نخواهد بود.

زبانی که هم اکنون مورد استفاده یک چهارم جمعیت دنیا است و اقتصاد آن قدرت‌های بزرگ اقتصادی و تولیدی و تجاری جهان را به چالش کشیده و آنها را ودار نموده در مقابل تولید انبوه و ارزان قیمت کالاهای چینی زانو زده و یا با آن به نحوی کنار بیابند.

در حال حاضر جهان به این واقعیت پی برده است که در آینده ناچار از توسعه روابط اقتصادی و همکاری‌های تجاری و سیاسی و فرهنگی با چین است و برای منطقی کردن اين روابط نیازمند تفاهم و گفتگو و شناخت روحیات و زبان و فرهنگ مردم این کشور است.

از این رو از اواخر قرن گذشته و به ویژه اوایل قرن جاری به زمینه‌سازی انجام اين گفتگو از طریق یادگیری زبان و فرهنگ چینی پرداخته و با اعزام سالانه ده‌ها هزار دانشجو به چین, مقدمات این تبادل را فراهم ساخته است.

هم اکنون تعداد زیادی از سفرا، دیپلمات‌ها، تجار، مسئولین پروژه‌ها و مدیران اجرایی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی که در چين کار می‌کنند را همین فارغ اتحصیلان و دانش‌آموختگان و زبان آموزان چینی کشورهای سرمایه‌گذار تشکیل می‌دهند.

آنان به دلیل تسلط به زبان چینی و آشنايی با فرهنگ و خلقیات و روحیات اجتماعی مردم اين کشور، به راحتی با مسئولین و مقامات عالی‌رتبه و تکنسین‌ها و کارشناسان و حتی کارگران چینی به زبان خودشان صحبت کرده و ارتباط برقرار می‌کنند. طرف‌های چینی نیز به دلیل عدمآشنایی با زبان خارجی از اين امر که کار آنان را آسان‌تر ساخته است استقبال کرده و هر دو طرف از این قضیه سود می‌برند.

 

همچنین ببینید

آموزش زبان چینی صفر تا صد

آموزش زبان چینی صفر تا صد

آموزش زبان چینی از پایه مجموعه ویدیویی آموزش زبان چینی growing up with chinese که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *