سفر به چین

چگونه به چین سفر کنیم

این بخش به نحوه سفر و گشت و گذار در چین میپردازد.امروزه سفر به چین آن هم از طریق پرواز مستقیم از شهرهای بزرگ بسیار آسان است.پس از ورود به چین یافتن مسیر وآشنایی با اطراف کمی مشکل است.

همراه داشتن مدارک لازم و تزریق واکسن های ضروری

گذرنامه

برای سفر به چین به یک گذرنامه معتبر نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت تقاضای گذرنامه به وب سایت رسمی دولت کشور خود مراجعه کنید. این فرایند ممکن است دو ماه طول بکشد اما با پرداخت هزینه بیشتر می توانید زمان این فرایند را کوتاهتر کنید.

 

اگر گذرنامه دارید، گذرنامه شما باید حداقل شش ماه تا پیش از تاریخ اولین ویزای سفر به چین به این کشور اعتبار داشته باشد ( برای اخذ ویزای double یا multy-entry گگذرنامه شما باید حداقل ۹ ماه اعتبار داشته باشد،سفارت چین در صورتی که گذرنامه شما فاقد زمان و اعتبار کافی باشد، برای شما ویزایی صادر نخواهد کرد. گذرنامه شما همچنین باید حداقل دارای یک صفحه خالی باشد.

 

دعوتنامه تجاری به چین

به عنوان یک بازدید کننده تجاری شما باید یک دعوتنامه رسمی از یک شرکت تجاری چینی در سفر به چین داشته باشید که اعلام کند شما قصد تجارت در این کشور را دارید، داشته باشید. می توانید از میزبان چینی خود بخواهید تا دعوتنامه ای برای شما فکس کند. شما باید این دعوتنامهرا برای اخذ ویزا از سفارت چین در کشورتان به همراه داشته باشید. دعوتنامه باید از یک شرکت و یا سازمان چینی مستقر در چین صادر شده باشد (برای دیدن نمونه ای از یک دعوتنامه به www.visarite.com/bizinvitation.htm مراجعه کنید).

در صورتی که هنوز رابطی در چین ندارید، می توانید نامه تجاری خود را به همراه تقاضانامه ویزا به سفارت كل بفرستید (برای مشاهده نمونه ای در این زمینه به آدرس الکترونیکی www.visarite.com/bizletter.htm مراجعه کنید)

 

در سربرگ رسمی شرکت دعوتنامه باید موارد زیر قید شده باشد:

 • نام و سمت بازدید کننده
 • نام شرکت
 • تاریخ و هدف از سفر
 • عبارتی که در آن ذکر شود شرکت شما تمامی هزینه های مرتبط به این سفر را متقبلخواهد شد.

 

ویزا

اکثر افرادی که به قصد تجارت به چین سفر میکنند به ویزای تجاری نوع (F)نیاز دارند ویزای تجارت تا شش ماه اعتبار داشته اما فرد بازدید کننده تنها تا ۳۰ روز حق اقامت در این کشور را دارد ویزای تجاری درقالب ویزای  Single،double و multi-entry میباشد. برای اطمینان از اخذ نوع ویزای مناسب با آژانس مسافرتی خود هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

چین دارای دو ناحیه اداری ویژه (SAR) هنگ کنگ و ماکائو است. این دو ناحیه مستلزم دریافت دو ویزای جداگانه با شرایط خاص خود است. ویزای چین شما فاقد اعتبار لازم برای ورود به هنک کنگ و ماکائومیباشد.البته لازم به ذکر است که برای بسیاریاز مسافرین بازدید از هنگ کنگ ماکائو نیازمند دریافت ویزا نیست. مدت را بدون داشتن ویزا میدهد این دو ناحیه به بازدیدکنندگان کشورهای خاص اجازه بازدید کوتاه می دهد (به آدرس www.immd.gov.hk/ehtml/hkvisas_4.htm برای نیازمندیهای لازم جهت بازدید از هنگ کنگ و به آدرس www.gov.mo/egi/portal/rkv/public/view/showcomp.jsp?id=infoshowtemp&docid=c373e909dd97940b5f7adood226ced8b)جهت سفر به ماکائو مراجعه کنید.)

 

در صورتی که بنا به هر دلیل ۹۰ روز و یا بیشتر قصد اقامت در چین را داشته باشید و مالیات بر درآمد شامل شما هم می شود. برای کسب اطلاعات در مورد بیشترین مدت  زمان اقامت در چین بدون پرداخت مالیات بر درآمد با مشاورین مالیاتی کشور خودمشورت کنید (این مالیاتها در کشورهای گوناگون بسته به اینکه آیا چین و کشور شما معاهدهای در این خصوص امضا کرده اند، متفاوت می باشد).

توجه به زمان فرایند اخذ ویزا

بهتر است برای مشخص شدن مدت زمان صدور ویزا با آژانس مسافرتی و یا سفارت چین در کشور خود مشورت کنید. به طور کلی برای اخذ ویزا از سفارت حداکثر به هفت روز زمان نیاز دارید، تعطیلات رسمی کشور خود را نیز در کنار این هفت روزحساب کنید سفارت چین معمولا در تعطیلات رسمی چین تعطیل می باشد. این تعطیلات معمولا در ژانویه تا فوریه ،ماه می و اکتبر می باشد. شما همچنین باید به تعطیلات رسمی این کشور نیز در زمان احذ ویزای خود توجه داشته باشید.

 

در صورت پرداخت هزینه بیشتر قادر خواهید بود فرایند اخذ ویزا را سریع تر انجام دهید. بهتر است در این زمینه با سفارت و یا کنسول چین در کشورتان مشورت کنید. در ایالات متحده ویزایsingle از 50 دلار شروع می شود. ویزای multi – entry که اجازه اقامت ۶۰ تا ۹۰ روز را به شما داده و ازاعتبار 12 ماهه برخوردار است ۱۸۰ دلار امریکا می باشد.

 

ممکن است بخواهید از شرکتهای خدماتی سریع السیر برای گرفتن ویزا یا گذرنامه خود استفاده کنید. با پرداخت هزینه بیشتر بابت دستمزد و جابجایی قادر خواهید ویزای چین خود دریافت کنید. با این کار می توانید در زمان و برخی هزینه های خود صرفه جوییبعمل اوردید زیرا این کار شما در اولین فرصت انجام خواهد شد.

سفر به چین

تقاضا برای ویزا

میتوانید از طریق سفارت و یا کنسول چین در کشورتان جهت اخذ ویزای این کشور اقدام کنید برای اخذ ویزای single،double یا multi-entry دوره های 6 و 12 تا 24 ماهه به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 

 • فرم تقاضا (تقاضانامه)
 • عکس (در ابعاد عکس گذرنامه)
 • دعوتنامه رسمی از رابط چینی خود (که می تواند از طرف سفارت و یا یک شرکت چینیباشد. به قسمت دعوتنامه مراجعه کنید).با اخذ ویزای single شما اجازه دارید تا ۹۰ روز پس از صدور ویزا قصد بازدید از چین از کشور خود خارج شوید

درصورتی که فکر می کنید بیش از یک بار در زمان تعیین شده در ویزای خود به چین سفر خواهید کرد، ویزای multi – entry را تقاضا کنید. با این ویزا دیگر نیاز نخواهد داشت تا برای هر بار ورود به این کشور ویزای single اخذ کنید. با دریافت این ویزامی توانید در هزینه های تقاضا برای دریافت چندین ویزای single صرفه جویی کنید.

 

به ویزای خود زمانی که در چین هستید توجه کنید

زمانی که در چین هستید میتوانید ویزای خود را تمدید کرده و مدت آن را افزایش دهید. برای این کار باید به اداره امنیت عمومی مراجعه کنید. ویزایی که در این کشور اخذ و یا تمدید می کنید انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ویزای صادر شده در کشورتان دارد.بهتر است در این زمینه و انجام تمامی امور به شیوه درست آن با آژانس مسافرتی و یا هتلی که در آن اقامات دارید هماهنگی های لازم را انجام دهید.

سعی کنید حتما یک روز پیش از آنکه ویزای شما به اتمام برسد این کشور را ترک کنید (نه در روز اتمام اعتبار ویزای تان). در صورتی که اقامت شما از دوره تعیین شده در ویزای شما گذشته باشد شما به ازای هر روز باید RMB۳۰۰ پرداخت نمایید.

 

 

واکسن و نیازمندی های بهداشتی لازم

مقامات رسمی چین زدن واکسن بازدید کنندگان را پیش از ورود به این کشور را الزامی نمی دانند اما بهتر است در این زمینه با با نمایندگان رسمی بهداشت یا دکتر خود مشورت کرده و در صورت لزوم واکسن های لازم را پیش از سفر به این کشور بزنید.

حداقل اطمینان حاصل کنید که آخرین واکسن های هپاتیت A و کزاز را زده باشید.

 

سعی کنید پیش از سفر به این کشور واکسن های لازم را جهت پیشگیری برخی بیماری ها بزنید. از دکتر خود بخواهید تا اطمینان های لازم را در مورد ایمنی و بهداشت به شما بدهد. پیش از سفر برنامه واکسیناسیون خود را به روز ساخته و آن را در جاییامن جهت پیگیری واکسن های بعدی نگه دارید. در صورتی که نمیدانید چه واکسن هایی را باید پیش از سفر به چین تزریق کنید. به پایگاه هایی مانند مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ( www.cdc.gov/travel/eastasia.htm) مراجعه کنید.

 

سلامت و بهداشت پرسنل شرکت در فرستادن آنها به چین از اهمیت زیادی برخورداراست. کشور چین به افرادی با سوابق بیماری های ذکر شده ویزا نمیدهد:

 • بیماری روانی خاص
 • بیماری سل
 • ایدز
 • بیماری های آمیزشی
 • سایر بیماریهای عفونی

سفر به چین

اقدامات لازم در زمینه پرواز و رزرو هتل

سفر به چین کاری ساده است. از آنجا که چین کشوری بزرگ و پرجمعیت است انتخاب راههای اون جهت ورود به این کشور آسان است. برای سفر به چین نه تنها می توانید از پروازهای بین المللی استفاده کنید بلکه پروازهای داخلی چین نیز می تواند انتخابخوبی برای شما باشد. شما می توانید از فرودگاه هنگ کنگ با پروازهای داخلی به تمامی نقاط چین سفر کنید (برای کسب اطلاعات در زمینه پروازهای داخلی چین به قسمت انتخاب پرواز در امپراطوری میانه این فصل ای مراجعه کنید).

 

در بازار مسافرتی رو به رشد چین، پر بودن پروازها و از پیش رزرو بودن هواپیماها مشکل آفرین است. توصیه ما به شما این است که یک ماه پیش از عزیمت به چین پرواز خود را رزرو کنید.

 

عوارض فرودگاه و هزینه بنزین هواپیما بر هزینه های بلیت شما افزوده می شود. عوارض فرودگاه برای مسافرین بین المللی عازم چین ۹۰ RMB بوده که در بلیت هواپیمایی آنها منظور می شود.

 

اگر شما از آمریکای شمالی عازم کشور چین هستید یک روز بعد از تاریخ پروازتان به این کشور می رسید. لذا توصیه میشود به این فاصله زمانی در برنامه ریزی های خود توجه کنید. اکثر تاجرینی که به چین سفر می کنند روز یکشنبه به این کشور رسیده وبسیار خسته هستند. در صورتی که برنامه زمان بندی شما اجازه می دهد، شنبه را برای سفر به چین انتخاب کنید.

 

برای خواندن قسمت دوم این مقاله وارد این لینک شوید.روی کلمه لینک کلید کنید.

همچنین ببینید

روش تجارت با چینی ها

تجارت با چینی ها

روش های تجارت با چینی ها در تمام کارهای تجاری، آداب و رسوم نکته مهمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *