مزایای تجارت با چین

مزایای تجارت با چین

 

 

مزایای تجارت با چین

پیش از رفتن به چین، اهداف خود را کاملا مورد بررسی قرار دهید.مزایای تجارت با چین خارق العاده هستند، بعضی از افراد از چین برای ارتقای مدل تجاری موجود خود استفاده کرده و برخی دیگر برای فروش محصولات خود از بازار بزرگ و در حال رشد چین استفاده می کنند. برخی دیگر تنها به دلیل اینکه سایر رقبای آنها در چین هستند، این کشور را برای تجارت انتخاب می کنند.

دلیل شما هرچه که باشد، به شما توصیه می شود تا اهداف خود را در ذهن داشته و در تمامی مراحل برنامه ریزی و پیاده سازی کسب و کار خود آن را مورد بررسی قرار دهید. در بخش های بعدی چگونگی استفاده از جمعیت گسترده چین برای دستیابی به اهداف مورد نظر شرح داده خواهد شد.

شروع تجارت با چین

تولید در کارگاه جهانی

کشور چین به عنوان کارگاه جهانی شناخته شده است زیرا اکثر کالاهای تولید شده در این کشور به سایر نقاط جهان صادر می شودو از این رو تجارت با چین مزایای زیادی دارد. از دهه ۹۰ میلادی، چین از نواحی و کشورهای چون ایالات متحده، ژاپن و اروپای غربی پیشی گرفته و همچنین از کشوره تایوان، هنگ کنگ و مکزیک استقبال بعمل آورده است. انتقال کارخانه ها به چین به معنای از دست دادن کار در برخی کشورهاست اما این کار باعث شده است تا قیمت برای تمامی مصرف که پایین نگه داشته شود.

چین در ابتدا، به تولید کالاهای کم ارزشی چون اسباب بازی و عینک آفتابی میپرداخت اما امروزه چین به عنصری بزرگ در تولید محصولات با ارزش تبدیل شده است. به عنوان مثال، امروزه کشور چین از تولید کننده های بزرگ نیمه رساناها، تلفن موبایل و کامپیوتر به حساب میاید.

جالب است بدانید، هزینه های نیروی انسانی در چین که تنها معادل بخشی از هزینه های تولید در کشورهای پیشرفته زیاد ارزان تر از سایر کشورها نیست. سایر کشورهای آسیایی مانند ویتنام و اندونزی نیز به ایجاد پایگاه های تولیدی با هزینه نیروی انسانی پایین تر می پردازند.

مزایای تجارت با چین

با این وجود سایر مزایای چین است که موجب صرفه جویی در هزینه ها و تبدیل این کشور به مکانی ارزان از نظر تجاری شده است. سر و کار داشتن این کشور با تولید کنندگان خارجی نشان دهنده این است که چین از سیاستی دوستانه در ارتباط با سرمایه گذاران خارجی برخوردار است، این در حالیست که کشورهای رقیبی چون ویتنام سیاستی عکس این را دارند.

کشور چین با وجود کثرت تولید کنندگان داخلی و خارجی خود مکانی بسیار مناسب برای تأمین منابع و مواد اولیه شرکتها به حساب می آید. به علاوه کشور چین نسبت به سایر کشورهای آسیایی رقیب از زیرساخت های مناسبی در کشور خود برخوردار است و آن هم به دلیل صرف هزینه های فراوان در راه سازی، بنادر و فرودگاهها در چند دهه اخیر است. شرکتهای خارجی به دلیل اینکه می توانند امورات خود را با قیمتی ارزان تر به انجام رسانند به این کشور سفر می کنند.

بسیاری از تولید کنندگانی که به چین می روند معمولا به جای فروش کالاها و محصولات خود در چین سعی در صادر کردن آن به بیرون از چین را دارند. برای کسب اطلاعات در زمینه فروش – داخلی به قسمت «دستیابی به بازارهای داخلی دست نخورده» در همین بخش مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر روی لینک آبی ضربه بزنید.

محدود کردن قدرت مردم به صدور خدمات

علاوه بر تولیدات، کشور چین فرصت های فراوانی را برای ارائه خدمات به سایر کشورهای جهان آورد. با وجود مخابرات و ارتباطات مهم، شرکت ها می توانند عملکردهای تجاری خود را در فواصل دورتر نیز به انجام برسانند.

پتانسیل فنی ارزان و فراوان چین، این کشور را به مکانی مناسب برای برخی از خدمات تجاری تبدیل کرده است. استفاده از یک مهندس چینی به اندازه ۱۰ درصد همتای خود در کشورهایهفته هزینه در بر خواهد داشت. به علاوه تعداد فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشور چین سالیانه از ایالات متحده بیشتر است.

اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد کمبود استعدادهای فنی است. اگر به دنبال استفاده از نیروی کاری با تخصص پایین هستید، صادرات کالا و خدمات می تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد.

یکی از راههای بهره گیری از هزینه های پایین نیروی انسانی و وجود مهارت های فنی، راه اندازی بخش های خدمات دهی داخلی در چین است. به عنوان مثال، شرکت مایکروسافت دارای یک مرکز توسعه و تحقیق در پکن است (البته قابل ذکر است که شرکت مایکروسافت در هر زمان قادر به استخدام بهترین ها در چین بوده و در کنار این مرکز توسعه و تحقیق چین (R&D )نیز تلاش های خود جهت فراهم آوردن دستیابی به بازار چین را نسبت به این شرکت دریغ نمی دارد).

مزایای تجارت با چین

یکی دیگر از راههای بهره گیری ایجاد شرکت های برون مرزی است که بتوانند کارهای فنی نظیر برنامه نویسی IT را انجام دهند. همچنین برخی شرکتها در چین به عنوان مراکز ارتباطی عمل کرده و به سراسر دنیا سرویس مخابراتی ارائه می دهند. ما به طور مختصر در فصل ۱۲ به بررسی فرایندهای تجاری برون مرزی خواهیم پرداخت.

یکی از چالش هایی که صادر کنندگان خدمات با آن روبه رو هستند، مهارت و فصاحت وی بیان در زبان انگلیسی است. پس شما باید به عنوان یک شرکت صادر کننده برمهارت ها و استعدادهای خود بیفزایید. متأسفانه علیرغم تعداد بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی، تعداد اندکی از آنها تسلط کافی به زبان انگلیسی هستند. به همین دلیل برخی از افراد معتقدند که هند کشور مناسب تری برای صادرات کالا و خدمات می باشد. البته قابل ذکر است که چین در حال توسعه و ارتقای زبان انگلیسی در کشور خود است.

دستیابی به بازار داخلی دست نخورده

در صورتی که شرکت شما از محصولات و کالاهای مناسب برخوردار بوده و دارای طرحی برای فروش و عرضه آنها باشد، همچنین اگر شما در زمینه فروش در بازارهای بین المللی سررشته داشته باشید، به راحتی خواهید توانست کالاها و اجناس خود را به چینی ها بفروشید.این مورد یکی از بزرگترین مزایای تجارت با کشور چین است.

 

تولد یک فرهنگ مصرف کننده

بازارهای داخلی چین از پتانسیل زیادی در مناطق مختلف خود برخوردار است. در1949 با سلطه کمونیست ها بر چین، درهای این کشور سال ها به روی غرب و تاثیرات غربی بسته بوده است. سالهای ۱۹۴۹ تا ابتدای دهه ۹۰ میلادی راكدترین سال های چین بوده است. مردم چین در این دوران به سبک Mao Ze Dong لباس های ساده سفید، سیاه و خاکستری بر تن می کردند.

کالاهایی که در اختیار مردم بود بسیار محدود و تنها در حد تأمين احتياجات ابتدایی آنها بود. سفر به خارج از چین نیز دارای محدودیت های خاص خود بوده و تنها به افراد خاص و سرشناس محدود می شد. به طور کلی افراد پول کمی داشتند و با آن تنها قادر به انجام کارهای محدودی بودند.

اما امروز که نظام اقتصادی چین باز شده است، اقتصاد شبه بازارها (semi-market) پول بیشتری را به جیب مردم رسانده و فرهنگ مصرفی را ترویج داده است. بالاخص با حضور کارت های اعتباری و دسترسی آسان به آنها، ما شاهد افزایش خواسته ها، تقاضا و خرید کالاها و محصولات توسط چینی ها هستیم. همچنین کشور چین شاهد سیل عظیمی از مهاجرت افراد از روستاها به سمت شهرها بوده است.

مزایای تجارت با چین

چین با حجم وسیعی از دارایی ها، بازارهای رو به رشدی را برای کالاهایی با قیمتهای گوناگون عرضه می دارد. از نقطه نظری دیگر، سرزمین چین اکنون جزو بزرگترین کشورهای خریدار اتومبیل های مجلل و کالاهای لوکس است. قیمت املاک در شهرهای پکن و شانگهای امروزه با بسیاری از شهرهای گران قیمت غربی برابری می کند.

در کمتر از ۲۵ سال، بازار انبوه چین شاهد کالاهایی نظیر یخچال فریزر، دستگاه خنک کننده هوا، تلویزیون های رنگی، ماشین های لباس شویی و غیره بوده که اکنون به استاندارد زندگی ده ها میلیون نفر تبدیل شده است. در نهایت این که چینی ها به عادات مصرفی علاقمند شده و در ارتقای سطح زندگی خود به امکانات فراوانی که به آنها ارائه می شود، وابسته شده اند.

بسیاری از کالاها و محصولات غرب از چین به این کشورها وارد می شود. البته شرکتها می توانند کالا یا خدمات خاصی را تنها برای بازار چین تولید کنند. اگر تنها برای مدت کوتاهی در چین باشید حتما این ایده به ذهنتان خطور خواهد کرد که «تنها چیزی که اینها به آن نیاز دارند…است.

مزایای تجارت با چین
trade wih china

 

مواجهه با مشکلات فروش در چین

فروش کالا و خدمات به بازار مصرفی چین می تواند برای شرکت شما فرصتی مناسب بوده و همزمان شما را با مشکلات زیادی مواجه سازد. توزیع کالا در این کشور امری بسیار پیچیده و پرهزینه است. به علاوه، بازار مصرفی چین به سرعت رو به تغییر است و در نتیجه شرکت شما باید بتواند به طور دادم با ایجاد کالاها و خدمات جدید سلیقه رو به تغییر آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

یکی دیگر از مشکلات موجود در این زمینه، این است که چینی ها نسبت به قیمت بسیاری از دسته بندی های محصولات از خود حساسیت زیادی نشان می دهند. مصرف کنندگان چینی بیشتر از کیفیت کالا به قیمت آن توجه دارند. بنابراین فروش اجناس و محصولات گران قیمت در بازار چین نیازمند آموزش نیروهای فروش بوده که این مسئله برای بسیاری از چینی ها امری جدید است.

همچنین شما باید توجه داشته باشید که چینی ها برای محصولاتی که به آنها ارزش و موقعیت ببخشد حتما هزینه خواهند کرد. به سخن دیگر، محصولاتی که در دید دیگران قرار دارد و ظاهر آنها را به دیگران نشان می دهد (مانند تلفن همراه)، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. مثلا جالب است بدانید کیفیت کالاهایی چون تستر که در دید همگان قرار ندارد، برای افراد چینی از ارزش چندانی برخوردارنیست.

مذاکره با چینی ها چگونه است؟

 

.

 

 

همچنین ببینید

راه اندازی شرکت در چین

راه اندازی شرکت در چین

9 نکته ای که باید قبل از راه اندازی شرکت در چین بدانید. راه اندازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *