• نظام حقوقی چین

    نظام حقوقی چین

  • نظام سیاسی چین

    نظام سیاسی چین

  • نظام اداری چین

    نظام اداری چین

شیوه مدیریت چین

‎‎‎نگاهی اجمالی بر شیوه مدیریت در چین

 

اول:صنعت و اقتصاد

 

سیاست درهای باز

چین سیاست درهای باز را سرلوحه برنامه ریزی و سیاست گذاری خود قرار داده است؛در این شیوه مدیریت چین، درهای کشور را برای سرمایه گذاری و تجارت به روی ملل باز کرده اند و با اعزام نیروی انسانی به سایرکشور ها برای تحصیل علم، در پی توسعه دانش خود در زمینه ‌های صنعت و تجارت هستند همچنین گردشگری به عنوان یک صنعت قابل توجه در صدر برنامه های توسعه این کشور قرار دارد.

چینی ها همچنان که سیاست بازار محور و درهای باز را در قلمروی اقتصادی گشوده اند در اعزام نیرو به خارج از کشور برای کار و تحصیل یا میزبانی از نیروهای علاقه مند به تحصیل در داخل هم اهتمام ویژه‌ای دارند.

 

نظام اقتصادی

اقتصاد چین، تلفیقی‌از نظام اقتصادی و سوسیالیستی و نظام بازار و مبتنی بر رقابت و کسب سود بیشتر است. چند شرکت بزرگ دولتی و وابسته به جزب کمونیست، بیش از ۹۰ درصد اقتصاد چین را در تسلط خود دارند همچنین از نظر اداری نظام سلسله مراتبی مراعات میشود از ویژگی های بزار آن اعلام قیمت بالا و سپس چانه‌زنی است.

 

صادرات و واردات

چین بزرگترین صادرکننده کالا به امریکاست و مبالغ سنگینی از این کشور طلب دارد.

چین زمینه و آمادگی فراوانی برای افزایش واردات از ایران دارد و درمقابل حجم قابل توجهی کالا هم به ایران صادر میکند به رغم آن که بسیاری از مردم ایران بر این باورند که کالاهای چینی نامرغوب است،

دید عمیق و همه جانبه در کالاهای تولیدی آن کشور مشخص میکند که چین تنوع گسترده‌ای در تولید دارد و شاید انواع کالاهای تولیدی این کشور به لحاظ کیفیت به ده سطح تقسیم شود. نیروی کار در این کشور ارزان است و مردمانش با حرص و ولع زیادی به کار و تلاش و تولید کالا میپردازند

شیوه ی مدیریت چین

تولید و مونتاژ

بخشی از تولید درچین بصورت مجزا انجا و در یک محل مونتاژ میشود و این شیوه یکی از دلایل ارزان تمام شدن قیمت هاست.

 

توسعه شهر ها و روستاها

تفاوت بین شهر و روستا یا برخی از استان های توسعه یافته و محروم بسیار زیاد است هرچند در سال های اخیر دولت تلاش کرده است که با توازن منطقه‌ای و با استفاده از امکانات استان های دارای درامد نیازهای استان های فقیر نشین را برطرف کنند

 

نظام های مالیاتی

نظام مالیاتی در چین نهادینه شده است و همگان باید به تکالیف خود در پرداخت مالیات عمل کنند از طرفی در سالهای اخیر دولت ترتیبی اتخاذ کرده است که افراد مشمول مالیات بتوانند به حای پرداخت مستقیم مالیات به ازای مقدار مالیاتی که باید پرداخت کنند، فضاهای آموزشی و درمانی یا سایر زیرساخت های مورد نیار مردم در سایر مناطق را فراهم کنند.

 

بسترهای الکترونیک و اینترنت

زیرساخت های دولت الکترونیک در بخش هایی از کشور انجام شده است و البته هنوز فراگیر نشده است.

 

دوم:شهرسازی و نظام حمل و نقل

 

وضعیت ترافیک

مردم چین در زمینه ترافیک، درمقایسه با ما تبعیت بیشتری از قانون دارند. این موضوع، بنا به برداشت من دو علت دارد: ۱) روحیه و رفتار آرام مردم و ۲) اعمال نظارت دقیق از طرف دولت با استفاده از سیستم الکترونیکی و دوربین های نصب شده در محیط های مختلف. البته بوق های ممتد و گوش خراش غیر قابل توجیه و آزار دهنده نیز آنجا وجود دارد در ضمن درسول یک هفته اقامتمان در نقاط مختلف چین حتی یک مورد تصادف مشاهده نکردیم یا بهتر است بگویم اتفاق نیفتاد.

 

مترو،اتوبوس،اتومبیل و دوچرخه

انواع و اقسام وسایل حمل و نقل اعم از ارابه،دوچرخه، موتورسیکلت و خودروهای آخرین مدل ساخت چین در آنجا وجود دارد خودروهای شخصی در جین به وفور به چشم میخورد اما ظاهرا بیشتر حجم جابجا کر‌ن شهروندان،کارگران و مسافران با مترو انجام میشود در اغلب جاده ها ، اتوبوس های درون شهری یا مسافر کم مشاهده میشدند. موتورسیکلت و دوچرخه نیز همچنان در چین در زمره وسایل اصلی حمل و نقل هستند

 

سیستم هواپیمایی

سیستم فرودگاه‌ها و هواپیما های چینی پیشرفته و پر تحرک به نظر میرسند.شانگهای دوفرودگاه بزرگ دارد. درفرودگاه پکن وجود تعداد زیادی هواپیما و تعدد مسیر های داخلی فرودگاه و تاسیسات مربوط نشان از کارآمد بودن این سیستم دارد.

 

مسافرت بین شهری

ب ظاهر جابجایی از شهری به شهر دیگر و نقل مکان حتما نیاز به اجازه دولت دارد و این امر امکان برنامه ریزی و نظارت را بهتر فراهم میکند.

 

آلودگی هوا

هرچند گفته میشود که چین تلاش میکند آلودگی شهرهای بزرگ خود را به حداقل برساند به نظر میرسد مردم شهرهایی مانند پکن و شانگهای هم از این هیولا تا حدی که ادعا میشود مصون نیستند توسعه فضای سبز و ایجاد پارک های مختلف از نقاط قوت شهر‌هایی که بازدید کردیم ،پکن و شانگاهای، بود.

 

شهرسازی

شهرسازی در آن کشور به خصوص پس از شروع اصلاحات از برنامه ریزی و نظم بیشتری برخوردار است و ساختمان های بلندمرتبه و خیابان های عریض و طویل آن نشان دهنده آهنگی موزون در معماری شهری آن است.

 

مدیریت منابع انرژی

تامین گرمایش و سرمایش شهر پکن بصورت وتمرکز انجام میشود و قبل زا مصرف باید در فصل بهار آن سال شارژ شود و مردم در میزان مصرف آب ، برق و… به دقت عمل میکنند و این یکی از نقاط قوت این کشور در مدیریت برمنابع خود است.

شیوه مدیریت چین

سوم: نظام اداری

 

استخدام و جذب نیرو

در جذب نیرو با دقت عمل میشود. پست های سازمانی حساس و سیاسی در سطوح مختلف به اعضای فعال حزب تعلق میگیرد در سایر مشاغل، استخدا با برگزاری امتحان و سنجش استعداد انجام میشود

 

نظارت بر ادارات و سازمان ها

دستگاه های نظارتی قوی عمل میکنندو با شدت با تخلفات و فساد برخورد میشود. البته، به رغم این اقدامات سخت گیرانه، فساد بطور کامل ریشه‌کن نشده است و آنها خود به این موضوع معترف اند.

 

نظام پرداخت حقوق و دستمزد

حداقل و حداکثز فاصله حقوق و دستمزد بین کارکنان دولت شدت ندارد و این حقوق و دستمزد ها به اندازه‌ای است که بیشتر نیروهای شاغل میتوانند مخارج زندگی خود را تامین کنند. پرداخت ها به کارکنان دولت و بخش های خصوصی به نحوی است که حداقلی به عنوان پایه حقوق و باقیمانده آن در قالب پرداخت بر مبنای عملکرد انجام میشود. همچنین دولت با ایجاد مجموعه های رفاهی و هماهنگی با سایر مراکزی که خدما رفاهی ارائه میدهند سعی میکند بخشی مهم از نیاز های کارکنان خود را تامین کند.

 

پذیرایی اداری

درجلسات رسمی صرفا با یک بطری آب و یک لیوان چای سبز، که قبل از تشکیل جلسه آماده است پذیرایی انجام میگیرد البته در لیوان چای سبز گذاشته میشود و ماموران پذیرایی به مرور می‌آیند و اگر احساس کنند از لیوان چای استفاده شده است با فلاکس آب جوش مورد نیاز را تامین میکنند

 

سلسله مراتب اداری

نظام سلسه مراتبی در قلمرو اداری چین نهادینه شده است واین مهم درنحوه نشستن مسئولان در جلسات و شیوه استقبال و‌بدرقه کاملا مشهود بود.

 

نیروهای خدماتی در ادارات

تعداد نیروهای خدماتی و متفرقه در مراکز اداری بیش از حد مشاهده میشد نظم در پذیرایی‌ها و اطلاعات تخصصی نیروهای خدماتی به خوبی مشهود بود.

درمورد نظام مدیریت چین بیشتر بدانید

 

خدمات وظیفه عمومی

خدمت وظیفه عمومی اجباری نیست، اما اگر کسی این دوره را طی نکند قادر به اشتغال در ادارت یا کارخانجات نخواهد بود.

 

چهارم:کار و تامین اجتماعی

شیوه مدیریت چین

فرهنگ کار و استراحت مر‌دم

مردم سحرگاهان آغاز به کار میکنن. و شب هنگام زود میخوابند.گفتیم که آنها حدود ساعت ۶ عصر شام میل میکنند و برای استراحت شبانه آماده میشوند.

 

قناعت و سخت کوشی

چینی ها مردم قانع،سخت کوش و تلاشگری هستند. چینی ها معتقدند در هر حوزه کاری اگر موفق هم باشند همواره باید خودرا نیازمند و محتاج نشان دهند و نباید خود را پیشتاز قلمداد کنند و باید بکوشند. که همواره به موفقیت و پیشرفت بیشتری دست یابند.

 

کار و تعطیلات در چین

شنبه و یکشنبه روزهای رسمی تعطیلی است و بجز این روزها و مناسبت طبیعی و سیاسی جند روزی تعطیلی دارند اما نکته جالب این است که اگر بطور استثنایی شنبه و یکشنبه به نحوی با تعطیلات مورد نظر تلافی پیدا کند از قبل هماهنگی میشود که کلرکنان معادل آن‌روز یا روزهای شنبه و یکشنبه خود را بر سرکار حاضر میشوند،آنگاه یک یا دوروز تعطیل به شنبه و یکشنبه متصل میشود و مردم میتوانند سه سا چهار روز به استرحات بپردازند تا درسایه این اقدام، صنعت چردشگری رونق یابد و برای این منظور نیز محاسبه دقیق و همه جانبه دارند ساعت کار دقیق و منظم است.

 

سیاست گذاری بازنشستگی

سازمان بازنشستگی کسورات بازنشستگی را سپرده بانکی میکند و اگر قرار باشد کار اقتصادی انجام دهد از طریق بانکها انجام میشود و سازمان متولی بازنشستگی مبادرت به سزمایه گذاری نمیکند

 

غذا و بهداشت و سلامت

غذای اغلب مردم سبزیجات است. طب سنتی و استفاده کمتر از داروهای شیمیایی هنوز هم در این کشور یک سنت مرسوم است. دولت با سازوکار خاصی هزینه های درمانی را به حداقل رسانده است مردم به دلیل اینکه بیشتر از سبزیجات استفاده میکنند و از طرفی غذای ساده مصرف میکنند طول عمر بیشتری دارند و کمتر به دارو و درمان احتیاج پیدا میکنند. غذای ارزان و معمولی برای اکثر مردمی که مایل به صرف غذا در اغذیه فروشی ها هستند نوعی غذا شبیه ماکارونی است.

 

هزینه درمان

هزینه درمان بنا به آنچه گفته میشد برای چینی ها تا حد زیادی رایگان است.

 

حمایت از اقشار نیازمند

درچین سازمان یا وزارتخانه خاصی برای حمایت از اقشار نیازمند یا تامین امکانات آنها وجود ندارد اما برخی مراکز شبانه روزی برای ارائه خدمات به معلولان ذهنی و جسمی یا یتیمان وجود دارد

آموزش و پرورش

آموزش و پرورش در همه مناطق چین رایگان نیست دولت در برخی مناطق روستایی همه هزینه ‌های آموزش و پرورش را تعیین میکند و در سایر مناطق شهری خانواده ها باید هزینه آموزش و پرورش را خود بپردازند. تحصیلات تا پایه دبیرستان، قبل از دانشگاه، برای همه وجود دارد و بعد از آن میتوانند وارد دانشگاه شوند اما ورود به دانشگاه اجباری نیست.

 

پنجم نظم و امنیت

 

امنیت

بنا به اظهار و اعلام مطلعان، امنیت در این دیار مطلوب و قابل قبول است. به چند دلیل: اول اینکه سیستم‌های الکترونیکی بطور کامل هشیارند و همه حوادث و وقایع را زیرنظر دارند؛ دوم اینکه برخورد ها با متخلفان جدی و قاطع است؛ و سوم اینکه زمینه کار و اشتغال برای مردم و افراد جویای کار مهیاست.

 

پلیس راهنمایی

برخلاف بسیاری از کشورها پلیس راهنمایی کمتری در مسیرها و معابر به چشم می‌خورد. غیر از پلیس راهنمایی و رانندگی، سایر نیروهای انتظامی هم با فرم کمتر دیده میشوند و برقراری امنیت شهری را بیشتر پلیس مخفی انجام میدهد البته بعضی شب ها که چند دقیقه در خیابان قدم میزدیم اتومبیل های مختلف پلیس را میدیدیم که در میادین یا برخی گذرها حضور داشتند

 

جرم ویژه

رفتار های اجتماعی و رفت و آمد ها در چین با آرامش همراه است. احساس میشود که هرکس وشغول کار خودش است است. برخورد های غیرمتعارف مشاهده نمیشد البته این ظاهر رفتارهاست که در یک هفته دیده شد. آیا در لایه های زیرین اجتماع و در بین پرونده‌های دادگستری و پلیس نیزچنین است یا خیر، باید بیشتر به مشاهده و بررسی پرداخت. ازجمله باید بررسی شود که بنا به جمعیت آنجا چه میزان بزه و جرم وجود دارد

شیوه مدیریت چین

ششم: آیین، فرهنگ و رسانه

 

دین و آیین در چین

مردم چین دین و آیین ومعین و تعریف شده‌ای ندارند، از زمان انقلاب بدین سو، آیین کمونیستی و اشتراکی تا حد زیادی بر این کشور حاکم است و مردم برای گفتار و‌کردار رهبرانشان ازجمله مائو احترام زیادی قایل‌اند. حزب کمونیست از انقلاب فرهنگی به بعد در پی کنار گذاشتن آیین های سنتی از جمله آیین کنفسیوسی بوده است، اگرچه از شدت این سیاست از زمان اصلاحات ( به رهبری دنگ شیای

پینگ) تا حد زیادی کاسته شده است به هر روی و به رغم آن سیاست‌های افراطی سنت ستز، همچنان بخشی از رفتار های اجتماعی و فردی مردم چین مبتنی بر آموزه های کنفسیوس است.

 

کنترل فرهنگ و رسانه

حاکمیت در قلمرو فرهنگ با دقت و ظرافت عمل میکند، بطوری که سیستم پخش برنامه‌های ماهواره‌ای بطور کامل کنترل میشود و امکان پخش هر برنامه‌ای وجود ندارد

 

نهاد خانواده و ازدواج

خانواده دراین دیار در مقایسه با ممالک غرب هنوز از دوام و قوام بیشتری برخوردار است. و همان‌گونه که پیشتر گفته شد، ازدواج آن هم با حداقل هزینه و بدون پرداخت مهریه صورت میگیرد امکان طلاق در هر مقطع به خواست هریک از طرفتن وجود دارد و دارایی و اموال خانواده بین زن و مرد به تساوی تقسیم میشود پدرها و مادرها چنانچه از نظر مالی و اداره زندگی خود دچار مشکل شدند و درمقابل فرزندان آنها دارای استطاعت مالی باشند والدین حق دارند از طریق محاکم قضایی مطالبه حقوق کنند. پس از مرگ اشخاص هم مراسم خاصی برگذار نمیشود.

 

هفتم:جایگاه و مقام حزب کمونیست

 

جایگاه حزب کمونیست

حزب کمونیست چین قویترین و مهم ترین مرکز اداره کشور محسوب میشود و تصمیات توسط نُه نفر هسته مرکزی اتخاذ میشود و همگان مکلف و موظف به اجرای تصمیات هسته مذکور هستند.

 

تصمیمات اداری

درچین وقتی تصمیمی اتخاذو ابلاغ میشود احدی حق اظهارنظر و بررسی و نقد آنرا ندارد و تصمیم مذکور باید بطور کامل عملی شود.

 

راهبرد و اقتدار حزب کمونیست

اگر بخواهیم موفقیت چین را در سی سال گذشته ارزیابی کنیم، میتوانیم بگوییم که این کشور از مرحله اقتصاد کشاورزی و مالکیت اشتراکی مبتنی بر اندیشه تای مائو، به سوی تبدیل به یک کشور صنعتی و رقیب کشور‌های توسعه یافته گذر کرده است.

پاجرای سیاست بازارمحور و حرکت به سمت اقتصاد آزاد با مشارکت و محوریت چندشرکت بزرگ، که به نوعی وابسته به دولت و حزب کمونیست‌اند و تعدادی از شرکت تای بخش خصوصی انجام گرفته است. در عرصه سیاسی نیز حزب کمونیسد با اقتدار تمام از سطح محلی تا ملی را پوشش میدهد.

این حزب مسئول تدوین راهبرد‌ها و سیاست گذاری‌هاست و در امور اجرایی حضور فعال دارد. به تعبیر دیگر، هرتصمیمی در سطح ولی اتخاذ میشود همه عناصر و ارکان نظام از صدر تا ذیل خود را مکلف به تبعیت از تصمیم مذکور میدانند تا این کشور یک میلیارد و سیصد میلیون نفری بتواند اداره شود.

همچنین ببینید

مجیدحریری

مجید حریری

مجید حریری و گفتگو درباره(اف ای تی اف)   به گزارش خبرگزاری مهر، مجیدرضا حریری در گفت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *