شروع تجارت با چین

شروع تجارت با چین

شروع تجارت با چین

تجارت در چین

گام برداشتن به سوی موفقیت

برای شروع تجارت با چین بصورت اصولی و درست ابتدا باید نکات مهمی را رعایت کرد وگرنه کسب وکار شما باشکست مواجه خواهد شد. ( بعضی از سرمایه گذاران خارجی بیش از یک‌یار با شکست مواجه شده اند!) اما خبر خوب این است که ما داستان های موفقیت آمیز فراوانی را نیز در این زمینه شنیده‌ایم شمانیز میتوانید مسیر موفقیت خودرا انتخاب کنید تنها کاری که باید انجام دهید این است که بدانید در کجا باید به دنبال این مسیر بگردید.

 

کتابی که پیش روی دارید اطلاعات زیادی را در زمینه تجارت و دانش مورد نیازشروع تجارت در چین در اختیار شما قرار می‌دهد شما باید در این راه اعصابی چون فولاد، صبری چون ایوب و زیرکی و فراست روباه را داشته باشید شرکت شما  میتواند در تجارت با چین موفق شود ما اینجا هستیم تا به شما در یافتن مسیر درست کمک کنیم

کسب اطلاعات کافی از بازار چین

پیش از آنکه کار در هر بازار تجاری جدیدی را شروع کنید باید زمینه های موجود در آنجا را مورد بررسی قرار دهید. مسلما یافتن مسیر در یک جاده پر پیچ و‌خم و زمانگیر است. کشور چین مانند هیچ کدام از بازار‌هایی که تا به حال در آن به کسب و کار پرداخته‌اید نیست.

برای اینگه بتوانید موقعیت را به خوبی درک کنید باید خودرا مانند یک اسفنج بزرگ تصور کنید سعی کنید تا جایی که میتوانید درمورد بازار چین اطلاعات کسب کنید با داشتن اطلاعات در مورد محیط تجاری، دخالت دولت در تجارت چالش‌های بازار که ممکن است با آنها روبرو شوید برای سفر به این کشور آماده‌تر خواهید بود.

زیاد به حرف افرادی که میگویند در تجارت باچین حرفه‌ای هستیداعتماد نکنید بازار چین به قدری پیچیده است که حرفه‌ای شدن در آن کار هرکسی نیست(البته از آنجا که محیط بازار روز‌ به روز درحال رشد و پیشرفت است ممکن است اطلاعات افراد بروز نباشد). ما دراینجا تنها برای راهنمایی شما هستیم و‌ نقش مرشد و‌راهبر را بازی نمیکنیم.

شروع تجارت با چین

 

استارت زدن موتور برای شروع تجارت با چین

پیش از تصمیم گیری درمورد تجارت با چین حداقل چندبار به این کشور سفر کنید. میتوانید بهترین اطلاعات را از کسانی جمع آوری کنید که تنها چند قدم با شما فاصله داشته و کاری که شما سعی درانجامش را دارید، انجام داده اند.

برای آشنا شدن با این افراد زمان صرف کرده و با دعوت آنها برای ناهاربه سخن تان وتجربیات آنها گوش فرا دهید. سپس درمورد تصمیم خود فکر کنید هرچه آهسته تر قدم برداشته و صبور باشید .

پس از آنکه اطلاعات خود درمورد چین را گسترش دادید میتوانید برای راه اندازی کسب و کار در این کشور آماده شوید برخی شرکت ها برای تجارت در چین نیاز به حضور فیزیکی در این کشور داشته و برخی دیگر از راه دور نیز میتوانند به تجارت خود ادامه دهند برخی دیگر نیمی از راه را رفته و‌ در هنک کنگ به راه اندازی کسب و کار میپردازند شما نیز باید رویکرد مناسب با موقعیت خودرا بیابید.

برای تازه واردان،تاسیس و سازماندهی یک شرکت جدید در چین کاری دشوار و چالش برانگیز است ممکن است خیلی زود از خود بپرسید که شرکت شما به چه ساختاری در چین نیاز خواهد داشت بنابراین شما باید به جغرافیای این کشور نیز فکر کنید.

یافتن افرادی مناسب درچین کاری دشوار است ممکن است در یافتن مدیرانی مستعد که همزمان از مهارت و توانمندی های لازم نیر برخوردار باشند با مشکل روبرو شوید علاوه براین تمامی فعالیت های راه‌اندازی یک‌شرکت نیاز به صرف هزینه دارد.

شروع تجارت با چین

 

تجارت به سبک چینی‌ها

زمانی که کسب و کار خود را در چین آغاز میکنید بنظرتان می‌آید که گویی وارد سیاره دیگری شده‌اید! اما درصورت داشتن دانش و اطلاعات تجاری در چین، کسب و کار در این کشور را چندان سخت و دشوار نخواهید یافت.

سخت ترین قسمت زمانی است که شرکت شما وارد مذاکره با یک‌شرکت چینی میشود. آنها درچانه زنی بسیار سرسخت بوده و مذاکره کندگانی قهار هستند”رند بودن” میتواند بهترین عبارت در توصیف سبک آنها باشد که علیرغم قوی بودن و داشتن ساختاری منظم و محکم، برای خارجی ها بسیار غیرحرفه‌ای بنظر میرسند.

 

سازمان‌دهی یک‌تیم برای رفتن به چین

برای شروع تجارت با چین تشکیل یک‌ تیم خوب در چین بهترین اقدام است. بسیاری از سرمایه گذاران موفق در ایجاد و سازماندهی تیم خود در چین خوب عمل کرده و از این امر اطمینان حاصل میکنند که دو مدیر ارشد چینی آنها حتما برای مدت زمان طولانی در بازار محلی این کشور کار کرده باشند. اگر میخواهی. در تجارت با چین موفق شوید باید اطمینان حاصل کنید که فرهنگ شرکت شما در آنجا ( علی‌رغم خارجی بودن) به فرهنگ این کشور احترام میگذارد.

برای جذب و نگهداری استعدادها در چین باید تصویری روشن از برنامه هایی که به ارتقای مهارت کارمندان چینی کمک میکند در ذهن داشته باشید شما به عنوان یک کارفرما متوجه خواهید شد که کارمندان چینی نسبت به سایر کارمندانی که داشته‌اید به کسب اطلاعات جدید مشتاق تر هستند و‌درصورتی که نتوانید این خواسته کارمندان، حتی کارمندان بی تجربه و کم مهارت را تامین کنید درنگه‌داشتن انها با مشکل روبرو خواهید شد.

شروع تجارت با چین

 

انعطاف پذیر باشید

هیچگاه تنها روی یک مساله( به عنوان مثال پایین اوردن مالیات) تمرکز نداشته باشید و سعی کنید تمام مسائل مختلف را درنظر بگیرید، همچنین خودرا تنها به یک طرح و یا راهبرد پاییند نسازید.

شما درحال یادگیری هستید پی امکان دارد مرتکب خطا شوید هیچگاه از شناسایی و تصحیح خطاها نترسید همچنین درنظر داشته باشید که محیط عملکردی شما به سرعت افتادن یک سیب به زمین میتواند تغییر کند. برای تداوم در این محیط، همواره آماده تغییرات سریع و بزرگ باشید و در صورت ایجاد تغییر در شرکت خود، همچنان به تجارت با چین متعهد بمانید. هیچگاه در انتظار موفقیت یک شبه نباشید.

 

احترام به کشور چین برای آنچه که هست

چین درنگاه اول، با آسمان خراش‌های شیشه‌ای رستوران های مجلل،درخشش چراغ های مراکز خرید و غیره کشوری مدرن بنظر میرسد. این ظواهر فریبنده بسیار زیبا و جذاب است اما در حقیقت باید بدانید که واقعیت چیز دیگریست.

حدود سه دهه است که چین از ارتباط باکشور‌های غربی جدا افتاده و در انزوا قرار دارد. چین کشوری قدیمی با فرهنگی کهن است هرچند این کشور رو به تغییر است اما اکثریت شهروندان آن تغییر نکرده اند هیچگاه سطح توقعات خود را برمبنای تجارب خود در غرب نگذارید هرچند برخی از مسائل در چین راحتتر انجام میشود اما بسیاری از موارد دیگر این گونه نبوده و فرایند دشوارتری دارند.

باید به چینی ها احترام بگذارید زیرا در این کشور میلیون ها نفر از فقر نجات یافته و اقتصادی متمرکز را بدست آورده اند. جامعه امروز چین با مشکلات زیادی روبرو است با این حال کارمندان چینی هرگاه با مانعی مواجه میشوند بسیار تلاش کرده و کارخودرا به نحو احسنت انجام میدهند.

شروع تجارت با چین

 

همیشه خوش برخورد باشید

سعی کنید همیشه شوخ طبعی خود را داشته باشید اگر نمیتوانید به مسائلی که در زمان تجارت با چین برای شما روی میدهد لبخند بزنید پس مطمئن باشید تجارت با این کشور شمارا دیوانه خواهد کرد! تجارت با این کشور بخشی از چالش برانگیزترین کارهای شما خواهد بود تنها چیزی که می‌تواند د‌راین راستا به شما کمک کند حفظ روحیه شوخ طبعی شماست.

 

گام‌های ابتدایی: امروز چه کاری میتوانید انجام دهید

لئو تی‌زو فیلسوف چینی میگوید:«با گام اول سفر هزار مایلی شروع میشود» این سخت میتواند توصیه مناسبی برای افرادی باشد که برای اولین بار گام در بازار چین میگذارند. این بخش به شما توصیه های خوب و ایده های با ارزشی درمورد چگونگی برداشتن گام در تجارت با چین ارائه میدهد.

گام ابتدایی که بتواند شما و شرکتتان را در مسیری صحیح هدایت کند چندان دشوار نیست.

در اینجا به سه مرحله ساده‌ای که میتواند به شما برای شروع تجارت با چین کمک کند میپردازیم

  • مطالعه

به کمک رسانه ها و‌یا با استفاده از اینترنت میتوانید اطلاعات زیادی درباره کشور چین بدست اورید همچنین میتوانید از مراکز دولتی و رسمی نظیر اتاق بازرگانی و یا مراکز ارائه دهنده خدمات بازرگانی کشور خود اطلاعات مناسبی درمورد چین حاصل کنید برخی کشورها منابع خوبی را جهت تجارت با چین در اختیار متقاضیان قرار میدهند. تحقیق کنید که مراکز دولتی کشورتان چه اطلاعاتی را در این زمینه برای شما فراهم می‌آورد.

 

برخی از مطالبی که به مطالعه آنها میپردازید ممکن است دارای محدودیت هایی باشد چین به قدری بزرگ و وسیع است که کلی گویی در مورد آن تقریبا ممکن نیست. بعضی از نویسندگان درمورد چین و ظواهر مدرن آن به گونه‌ای مینویسند که گویی چین به اندازه کشور لوزامبورگ پیشرفته و مدرن است. بسیاری از منابع نمیتوانند اطلاعات حقیقی و کاملی از این کشور به شما بدهند و شما باید مراقب اطلاعات بسیار خوش بینانه و یا بد بینانه از چین باشید.

شروع تجارت با چین

سفر به چین

به قصد تجارت به شهرهای گوناگون چین سفر کنید سعی کنید تا در انتخاب شهر‌ها،شهرهای بزرگ و متوسط را باهم و درکنار هم درنظر گرفته تا تجربیات ییشتری کسب کنید. به شهری در شمال و‌جنوب چین سفر کنید. همچنین به شهری در مرکز و بیرون از شانگهای نیز سفری داشته باشید.

زمانی که در این شهرها هستید به شبکه های تجاری که درحال عملکرد هستند نیز سری بزنید به دیدن برخی از نمایشگاه ها بروید نگاهی دقیق و خریدارانه یه اطراف بیندازید. کلی نگر نباشید و سعی کنید به جزئیات نیز توجه داشته باشید.

ارتباط

بهترین افراد برای ملاقات آنهایی هستند که کاری مشابه شما انجام میدهند. سعی کنید به دیدار افرادی که میتوانند برای شما مفید باشند بروید. درحین برقراری ارتباط با دیگران به اطلاعاتی که میدهند خوب گوش کنید،هرچند برخی از آنها ممکن است به ظاهر برای تجارت شما مفید نباشند.

مذاکره با چینی ها

با صحبت کردن با افرادی که از تجربیات کافی برخوردار هستند،میتوانید قطعات  طرح اولیه خود را کنار یکدیگر بچینید سعی کنید در جمع آوری اطلاعات از دیدگاه های متعدد افراد مختلف کمک بگیرید و تنها به توصیه های افراد خاص بسنده نکنید.

اگر قرار باشد به چند نکته دیگر جهت موفق شدن شما در تجارت با چین اشاره کنیم آنها عبارت خواهند بود از؛ صبوری،انعطاف پذیری و پشتکار. هرچه بیشتر در زمینه یافتن شریک، برنامه ریزی تجاری و یا یافتن مکانی مناسب برای تجارت وقت صرف کنید از شناس موفقیت بیشتری نیر برخوردار خواهید شد همچنین هرچه بیشتر بتوانید با محیط سازگاری یابید موفقیت شما نیز بیشتر خواهد شد.

 

همچنین ببینید

راه اندازی شرکت در چین

راه اندازی شرکت در چین

9 نکته ای که باید قبل از راه اندازی شرکت در چین بدانید. راه اندازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *